Oribi

Ourebia ourebi

Výskyt: Afrika
Délka těla: 90-140 cm
Hmotnost: 12-22 kg
Březost: 6-7 měsíců
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Tráva
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1936 zobrazení     0 komentářů

Drobná štíhlá antilopka s dlouhým krkem a hedvábnou srstí pískové nebo narezavělé barvy, má bílou spodinu, bílou bradu a prodlouženou srst na kolenou. Samci mají špičaté vroubkované rohy, samice jsou bezrohé, obvykle větší a mají tmavou skvrnu na temeni. Oribi se skrývají se ve vysoké trávě, kde se stávají obětmi levhartů, karakalů a krajt. Jsou-li polekány, vyskakují kolmo vzhůru a prchají velkou rychlostí. Žijí v párech nebo v malých skupinách po sedmi až osmi zvířatech a jsou čilé ve dne i v noci. Samci někdy pomáhají při péči o mláďata a hlídají je.

Oribi dorůstá délky těla 90 centimetrů až 1,4 metru, délky ocasu 6-15 centimetrů, hmotnost se u dospělých zvířat pohybuje od 12 až do 22 kilogramů.

Mozaikovitě se oribi vyskytuje v celé Africe na jih od Sahary, nejvíce v Súdánu; především můžeme tuto antilopu spatřit na savanách s vysokou trávou a řídkými stromy až do výše 3 000 metrů nad mořem a v blízkosti vody.

Samci vlastní teritoria, která si značí výměškem pachových žláz, močí nebo trusem. V období rozmnožování, tedy mezi srpnem a prosincem, se samec spáří se všemi samicemi, které se vyskytují na území jeho teritoria. Samic však nebývá na jednom území mnoho, obvykle jedna nebo dvě. Samice rodí jediné mládě po 6 až 7 měsíční březosti. Prvních 9 až 10 týdnů je mládě skryto ve vysoké vegetaci, kde ho pravidelně navštěvuje, očišťuje a kojí. Matku opouští ve věku čtyř až pěti měsíců.
 

OribiNázvy ve světě

Anglicky: Oribi, Holandsky: Oribi, Německy: Bleichböckchen

Foto: http://ianfrasertalkingnaturally.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.