Impala

Aepyceros

Výskyt: Afrika
Délka: 1,2-1,6 m
Hmotnost: 40-80 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Tráva, větvičky
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8213 zobrazení     0 komentářů

Impala patří mezi nejhlučnější antilopy: samci v říji řvou, mláďata bečí a v ohrožení všichni vydávají varovné frkání, po němž následuje prudký výskok se zadníma nohama nataženýma dozadu a dopadem na přední nohy. Impala má hladkou, přiléhavou, plavou nebo červenou srst se světlejší spodinou a nohama. Bílé uši mají černé špičky a horní pysk, brada a spodina jsou rovněž bílé. Na každé straně zádi se táhne od ocasu nevýrazný kolmý tmavý proužek. Na zadních nártech jsou pachové žlázy s kartáčkem černých chlupů. Tyto přizpůsobivé antilopy se pasou na trávě i okusují větvičky a pijí nejméně dvakrát denně. V době sucha vytvářejí impaly velká stáda, často smíšená s jinými druhy, jindy žijí převážně samice a mláďata v menších, nejvýše stohlavých skupinách.

Dominantní samec značkuje okolí páchnoucími výměšky na čele. Také vyplazuje jazyk, což je signál pro samice, a s jinými samci se honí nebo svádí náznakové souboje.

Antilopa impala dorůstá v dospělosti délky těla 1,2-1,6 metru, délky ocasu 30-45 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 40-80 kilogramů.

Impala obývá ve volné přírodě Keňu a jižní Angolu, také sever Jihoafrické republiky; tato antilopa obývá otevřené savanové lesy a savany s akáciemi.
 

ImpalaNázvy ve světě

Anglicky: Impala, Německy: Impala, Rumunsky: Impala, Slovensky: Impala, Swahilsky: Swala pala

Foto: http://commons.wikimedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.