Plemeno Clun Forest

Původ: Anglie
Hmotnost: 70-120 kg dle pohlaví
velikost písma:  A A A
22.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3669 zobrazení     0 komentářů

Charakteristika

Clun Forest je masné krátkovlnné plemeno vyšlechtěné v Anglii v oblasti Clun Shropshire v roce 1865 z plemene radnor, shropshire a kerry hill, plemenná kniha založena v roce 1925. Podílelo se na vzniku plemene cambridge colbred a crickley barrow. Po roce 1958 se uskutečnil dovoz do USA, Kanady a ještě před tím do mnoha zemí Evropy, např. do Francie, kde je poměrně hodně rozšířeno. Rozvoj plemene je řízen francouzskou asociací chovatelů plemene Clun forest. Plemeno středního až většího tělesného rámce, rané, plodné a odolné vůči nepříznivému počasí. Barva hlavy a nohou tmavě hnědá, vlna bílá, sortiment B-C (25-33 mm), obě pohlaví bezrohá. Zvláštností plemene jsou výrazně kolmo postavené tmavé kratší uši. Bahnice se vyznačují dobrou mléčností a silným mateřským instinktem. Porody jsou snadné z důvodu malé hlavy rodících se jehňat. Plemeno je temperamentní a pevné kostituce. Tělo je zavalitého válcovitého tvaru, rovného hřbetu s mírně sraženou zádí, paznehty odolné proti nakažlivému kulhání. Je dlouhověké s dobrou konverzí živin. Vyhovuje mu spíše oplůtkový systém pastvy bez vnějších rušivých vlivů. Plemeno je vhodné jak do mateřské pozice, tak otcovské pro užitkové křížení s jinými plemeny s cílem zlepšení výkrmových a jatečných vlastností jehňat. Živá hmotnost bahnic 70-80 kg, beranů 110-120 kg. Do ČR bylo plemeno Clun Forest dovezeno v roce 2000.

Užitkovost

Plodnost na obahněnou ovci 150-170 %, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku jedináčci 30-40 kg,dvojčata 26-30 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu jehňat 300-350 g, roční stříž potní vlny bahnic 3,5-4,0 kg, beranů 4,0-5,0 kg, délka vlny 7-9 cm, výtěžnost vlny 50-55 %.

Plemeno Clun ForestNázvy ve světě

Anglicky: Clun Forest
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Text: http://schok.cz/

Foto: http://uglydogsfarm.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.