Plemeno Žírné merino

Původ: Francie
Hmotnost: 60-110 kg
Zkratka: ŽM
velikost písma:  A A A
26.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1803 zobrazení     0 komentářů

Žírné merino německé jemnovlnné plemeno kombinovaného užitkového typu s převahou masné užitkovosti. Vzniklo na podkladě dovážených merinových ovcí ze Španělska a plemene rambouillet z Francie. V dlouhodobém šlechtitelském procesu byla dále použita plemena leicester, south down a précoce. Za plemeno bylo uznáno v roce 1903. Žírné merino je plemeno bezrohé a většího tělesného rámce s korektní stavbou těla. Osvalení tělesných partií včetně vnější i vnitřní kýty dobré. Je rané, plodné, poměrně mléčné a náročné na výživu. Hlava těžší, krk svalnatý, nízký kohoutek přechází v rovný a široký hřbet. Hruď hluboká, prostorná, záď široká a rovná, nohy středně dlouhé a širšího postoje. Vlna bílá, rouno uzavřené, obrůst hlavy a nohou malý, sortiment AB-B (23-27 mm). Jehnice lze zapouštět v 9-12 měsících věku o hmotnosti 45-50 kg. Živá hmotnost bahnic 60-80 kg, beranů 90-110 kg. Plemeni vyhovuje jak oplůtkový, tak i jiné způsoby pastvy, zejména v nížinných oblastech.

Plodnost na obahněnou ovci 140-160 %, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 30-35 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu 280-300 g, roční stříž potní vlny bahnic 4,5 -5,5 kg, beranů 6-8kg, délka vlny 7-9 cm, výtěžnost vlny 45-50 %.

Plemeno Žírné merinoNázvy ve světě

Německy: Merinofleischschaf, Polsky: Merynos
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.eamos.cz

Text: http://schok.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.