Říman

Původ: Francie
Plemenná skupina: Holubi tvaru
Hmotnost: Cca 1 kg
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     30381 zobrazení     1 komentář

Patří k největším plemenům holubů. V Evropě byl v dnešní podobě znám již v první polovině 19. století. Do této podoby byl vyšlechtěn ve Francii. Chovným cílem je co největší tělesný rámec. Hmotnost římanů se pohybuje kolem l kg, rozpětí křídel činí až přes l m. Říman je velmi špatný letec, ideální je pro něj voliérový chov.

Nejdůležitějším znakem římanů je tedy jejich velikost. Hruď musejí mít širokou, trup značně dlouhý a mírně skloněný nazad. Dlouhé a širokoperé je i jejich opeření. Hlavu má říman velkou, kulatou a bez jakýchkoli pernatých ozdob. Barva očních duhovek je u všech barevných rázů vždy perlová. Modří holubi mají zobák modře až černě rohový, ostatní ho mají světle zbarvený. Barva zobáku musí být shodná s barvou drápků. Přestože mají římani značně dlouhá křídla, nesmějí je vláčet po zemi, ale nést na ocase; ocas bývá dlouhý a široký. Většina římanů má křídla uzpůsobena tak, že nekryjí hřbet. U většiny plemen holubů je tento znak pokládán za vadu, u římanů se toleruje. Nohy římana jsou krátké, běháky a prsty jsou neopeřené.

Stejně jako většina holubů obrů i říman se chová v poměrně malém počtu barevných a kresebných rázů. Známe především římany modré, hnědopruhé, černé, červené, žluté a bílé. Vyskytovat se však mohou i straci a stříkaní holubi v uvedených barvách.

Co do tělesných tvarů je říman bezpochyby raritou v holubí říši. Při jeho hodnocení se postupuje takto: hmotnost, tělesný rámec a rozpětí křídel, šířka hrudi, postoj, délka a šířka peří, hlava, oči, obočnice, zobák, barva a kresba opeření.

ŘímanNázvy ve světě

Anglicky: Runt, Francouzsky: Romain

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.07.2018, 22:44
Konečně jsem našel svůj rod. Děkuji