Damascén

Původ: Orient
Plemenná skupina: Holubi tvaru
Hmotnost: Kolem 400 g
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2572 zobrazení     0 komentářů

Také damascén se dnes v Evropě vyskytuje vzácně. Je to pravděpodobně jedno z nejstarších plemen holubů, které se ve své původní podobě zachovalo dodnes. Někteří odborníci mu přičítají stáří až 3000 let. Pochází z Orientu. Někdy bývá řazen mezi bradavičnatá, jindy mezi lalůčkovitá plemena holubů.

Je to poměrně malý holoubek (hmotnost kolem 400 g), který upoutá temperamentem a neobyčejnou krotkostí. Cílem jeho chovu je dosáhnout dokonalých tělesných tvarů, typického plemenného znaku - lalůčku i čistoty originálního zbarvení opeření, které je klasicky sivé (faktor Ic).

Hlavu má damascén širokou, z boku oválnou, bez plošek a hran. Oči jsou jasně červené, obočnice jemné, dvojité, šedočerné. Zobák je spíše kratší, silnější a smolově černý. Ozobí je vyvinutější než u jiných bradavičnatých plemen. Krk je normální délky, silný, hrdlo je vyplněno zřetelným lalůčkem.

Postavu má damascén drobnou, ale pěkně zaoblenou, křídla i ocas jsou spíše kratší. Nohy jsou normální délky, běháky a prsty jsou neopeřené.

Damascén se vyskytuje v jediném rázu, a to sivém černopruhém.

DamascénNázvy ve světě

Anglicky: Damascene, Německy: Damascener, Francouzsky: Damascene

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.