Modenka

Původ: Francie
Plemenná skupina: Holubi slepičky
Hmotnost: Do 400 g
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2570 zobrazení     0 komentářů

V posledních desetiletích bylo kolem šlechtění tohoto malého elegantního holoubka mnoho nejasností. Je nejmenší ze slepičáků a existuje v nepřeberném množství barevných a kresebných modifikací. Je chován v mnoha zemích Evropy i v USA, a protože dlouho nebyl zpracován jednotící standard, docházelo k tak výraznému rozrůzňování jeho typů, že z nich postupně vznikala nová plemena.

Dnes je jednotícím prvkem v chovu tohoto holuba vzorník německý a plemeno se v Německu nazývá německý modeňák. V Čechách a na Slovensku se mu dnes říká modenka. Je to droboučký holub, ne těžší než 400 g; má zakulacenou hruď, delší rovné nohy a delší, k hlavě se zužující krk. Ocas nese pod úhlem asi 45° od roviny těla. Důležitý je i poměr výšky a délky těla. Ideálně lze výšku holuba rozdělit na tři stejné díly. První tvoří hlava s krkem, druhý trup a třetí nohy. Délka těla by měla odpovídat třetině celkové výšky holuba.

Znaky modenky se hodnotí v tomto pořadí: tělesné tvary a postoj, tvar hlavy a krku, délka nohou, barva očí a obočnic, barva opeření a kresba, případně další znaky vymezené vzorníkem.

Hlavu má mít modenka kulatou, bez pernatých ozdob. Obočnice jsou úzké, u tmavých holubů tmavé, u světlých světlé. Oči jsou oranžově červené, bílí holubi je mají tmavé, vikvové. Z kresebných rázů si uvedeme jen základní členění: celobarevní (schietti), s pštrosí kresbou (gazzi) a dále obojí ve všech plnobarevných barvách, barevných řadách a většině barevných modifikací; rovněž bílí.

ModenkaNázvy ve světě

Anglicky: German Modena, Německy: Deutsche Modeneser

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.