Polské zelenonožky

Původ: Polsko
Hmotnost: 1,8-2,6 kg dle pohlaví
Roční snáška: 160 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Zkratka plemene: PZ
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3540 zobrazení     0 komentářů

Polské zelenonožky jsou původní krajové plemeno, zušlechtěné pro podmínky extenzivních chovů. Barva kůže je žlutá. Roční snáška se pohybuje kolem 160 kusů vajec ročně. Vejce mají bílou až krémovou skořápku, minimální hmotnost násadových vajec se pohybuje kolem 56 gramů.

V dospělosti dosahují kohouti tohoto plemene hmotnosti těla 2,2-2,6 kilogramu, slepice váží 1,8-2,2 kilogramu. Kohouty kroužkujeme průměrem kroužku 18 milimetrů, slepice 16 milimetrů.

Polská zelenonožka je slepice lehkého typu, menšího až středního tělesného rámce, s nepříliš dlouhým, válcovitým trupem a středně dlouhým ocasem. Chová se pouze v koroptvím rázu.

Hlava tohoto plemene je středně velká, její zobák je středně dlouhý a přiměřeně silný, lehce zahnutý, tmavě rohový. Hřebínek je listový, středně velký. Oči mají polské zelenonožky červené. Křídla bývají středně dlouhá, se širokými letkami, těsně přilehlá, nesená souběžně s linií zad. Ocas je středně dlouhý, široce nasazený pod úhlem 45-50 °, částečně rozevřený, s nepříliš dlouhými velkými srpy. Holeně jsou poměrně silné, přilehle opeřené. Běháky středně dlouhé, spíše jemnější a mají tmavě zelenou barvu. Opeření je široké, dobře přilehlé, bez podušek.

Foto: Ing. Iveta Prombergerová, Ph.D.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.