Matamata třásnitá

Chelus fimbriatus

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 40 cm
Hmotnost: Až 10 kg
Počet vajec: 12-28 ks
Inkubace: 208 dnů
Krmivo: Ryby, žížaly, hovězí srdce
velikost písma:  A A A
17.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7060 zobrazení     1 komentář

Matamata třásnitá je ty­pickým představitelem čeledi matamatovitých, která sdružuje asi 31 druhů v deseti rodech. Matamata je želva velmi neobvyklého vzhledu, vyznačuje se dlou­hým krkem, velikou plochou hlavou a nápadně pro­taženým čenichem. Její hřbetní krunýř je až 40 cm dlouhý a plochý, jednotlivé štítky vytvářejí hrbolky. Na hrdle a krku má tato želva roztřepené kožovité výrůstky, které ji ve vodě připodobňují tlejícímu, me­chem a řasami obrostlému kusu dřeva.

Matamata třásnitá je rozšířena v Jižní Americe od východního Peru přes Venezuelu, Guayanu a Surinam až po severní a střední Brazílii. Obývá tiché řeky a stojaté vody v pralesích. Zdržuje se na mělčinách, kde nehybně leží, jen nozdry vysunuje nad hladinu. Tak číhá na ko­řist. Jakmile se poblíž objeví rybka, želva bleskurych­le vyrazí hlavou vpřed a kořist vsaje do tlamy i s vel­kým množstvím vody. Vodu pak pootevřením čelisti na úzkou štěrbinu z tlamy odstraní a kořist v celku spolkne. Má příliš slabé čelisti, než aby ji mohla udr­žet nebo dokonce zpracovat. Velké matamaty loví i malé vodní ptáky. Mláďata se živí převážně hmy­zem a drobnými obojživelníky. Samice v době klade­ní vajec vylézají na břeh a kladou několik desítek va­jec do dolíku vyhrabaného v měkké půdě. Mláďata se líhnou při teplotě kolem 28 °C asi po 200 dnech. Je zajímavé, že jedinci žijící v mělkých vodách se stálou hladinou mají velmi těžký krunýř a nemohou plavat, zatímco želvy zdržující se v místech častých záplav, tedy s hladinou proměnlivou, plavat dovedou, protože jejich krunýř není tak masivní.

Pro jednu matamatu třásnitou potřebujeme nádrž, která svou plochou asi 20krát přesahuje plochu jejího plastronu. Použijeme-li akvaterárium, musí být výstup z vody na souš, kam tato želva odkládá svá vejce, pozvolný. Voda v nádrži může být jen tak hluboká, aby se želva při pokusu o nadechnutí nemusela zvedat ze dna. Její plavecké schopnosti jsou nevalné. Dno tvoří zhruba 10 až 15 centimetrů silná vrstva písku. Voda musí být měkká a kyselá a musí rovněž obsahovat vysoké procento tříslovin (tzv. černá voda).

Matamata třásnitá se v zajetí krmí rybami, velkými žížalami, popřípadě na proužky nakrájeným hovězím srdcem. Mrtvou potravu nabízíme pouze v případě, že si na ni tato želva navykla již v mládí.

Matamata třásnitáNázvy ve světě

Anglicky: Matamata Turtle, Francouzsky: Matamata, Maďarsky: Matamata, Německy: Fransenschildkröte, Slovensky: Matamata strapcová

Foto: les-z-animaux.e-monsite.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.03.2021, 12:11
zajímavá želva