Puli

Puli

Oficiální zkratka v ČR: PUL
Výška v kohoutku: 36-45 cm
Hmotnost: 10-15 kg
Délka života: 14-15 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 55
Využití: společník
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2819 zobrazení     0 komentářů

Puli je původem strážný a honácký pes maďarských stepí, kam se zřejmě kdysi dávno dostal z Asie. Využití tohoto plemene je jako doprovodný pes.

Puli je čilý a energický pes s teritoriálním chováním, je ostražitý, vždy připravený k obraně, vysloveně sebevědomý a inteligentní, schopný se prosadit, zároveň je učenlivý a ochotný samostatné pracovat.

Puli vyžaduje po svém pánovi především laskavou, ale i poměrně důslednou výchovu, při níž se snaží prosadit si samostatnost. Miluje pobyt ve volné přírodě a vyžaduje smysluplné zaměstnání. Za těchto podmínek se stává věrným a oddaným přítelem svého pána. Rád spolupracuje a je ochotný k různým sportovním činnostem. Jako spolehlivý ochránce je v ohrožení okamžitě schopný nasadit na vetřelce i své zuby. S oblibou také štěká. Není to pes pro začátečníky ani pro málo aktivní lidi. Typická je dlouhá, provazcovitá a často až na zem dosahující srst, která vyžaduje ruční protrhávání, nikdy ne kartáčování. Její nevýhodou je, že se v ní přináší do bytu mnoho nečistot. Celková koupel by však měla být pouze příležitostná. Maďarští pastevci stříhají puliho společně s ovcemi, takže tito pracovní psi dlouhou srst výstavních Puli rozhodně nemají.

PuliNázvy ve světě

Anglicky: Puli

Foto: http://www.westminsterkennelclub.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.