Briard

Berger de Brie

Oficiální zkratka v ČR: BRI
Výška v kohoutku: 56-68 cm
Hmotnost: 34 kg
Délka života: 11-12 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 113
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3366 zobrazení     0 komentářů

Briard je přechodná forma mezi pasteveckým a ovčáckým psem. Prapůvod tohoto pracovního plemen není dodnes dost dobře znám; je úzce spřízněn s beauceronem. Pracovní pes s ochrannou funkcí. Jeho využití je jako doprovodný pes.

Berger de Brie, též briard, je sebevědomý a čilý pracovní pes. Chová se teritoriálně a je velmi ostražitý. Ve vztahu k cizím psům je nesnášenlivý, zato mezi přáteli projevuje bouřlivou radost.

V žádném případě se nesmí chovat agresivně nebo jevit známky nervozity. Briard se dokáže prosadit, k čemuž potřebuje i zkušenou ruku svého pána, který ho bude důsledně, ale láskyplně a s přirozenou autoritou vychovávat. Vzhledem k tomu, že jde o silného a temperamentního psa, není jednoduché jej vést. Francouzský ovčák miluje sportovní aktivity a jeho nasazení může mít rozmanitou podobu. Jako rodinného psa jej lze doporučit pouze v případě, bude-li Berger de Brie dostatečně vytížen a samozřejmě pečlivě vychováván. Není to však pes pro pokojové kanape městského obyvatele ani pro fanatika hygieny. Z dlouhé srsti s hustou podsadou, která se podobá kozí srsti, je třeba pravidelně vyčesávat ostrůvky zplstnatěných chlupů. Jinak nečiní péče o srst tohoto psího plemen žádné potíže.

BriardNázvy ve světě

Anglicky: Berger de Brie

Foto: http://chiensdepurerace.skyrock.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.