Šiperka

Schipperke

Oficiální zkratka v ČR: SIP
Výška v kohoutku: 30 cm
Hmotnost: 9 kg
Délka života: 15 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 83
Využití: společník, služební
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8071 zobrazení     0 komentářů

Šiperka je malý ovčácký pes typu špice, jehož jméno je odvozeno od vlámského „scheperke" = malý ovčácký pes. Až do 17. století byl velmi oblíbeným psem, protože dobře hlídal a úspěšně zneškodňoval v místě jeho pobytu potkany, myši a také krtky. I z těchto důvodů se osvědčil na rybářských člunech vnitrozemských rybářů.

Šiperka je rodinný doprovodný pes a rovněž je velmi ostražitý, vždy připravený k obraně, živý a horlivý, velmi zvědavý, se zájmem o okolí. K cizím osobám je zdrženlivý až nepřátelský. Celkově se tento malý ovčácký pes podobá více špicovi než ovčákovi. Tento pes je velmi inteligentní, učenlivý, s kladným vztahem k práci. Dodnes je uznávaným lovcem potkanů a myší.

Šiperka je velmi aktivní a přizpůsobivý malý pes, velmi oddaný svému pánovi. Vyhovuje mu nejen rodinné prostředí, ale i prostředí zemědělské usedlosti. Je dobrým společníkem na cestách a dobře se cítí i ve velkoměstě. Dokáže pobývat v bytě, kde ovšem štěkotem může rušit sousedy či blízké okolí. Musí mít možnost uplatnit svůj temperament při různých hrách, zaměstnání nebo různých sportovních aktivitách. Péče o jeho krátkou srst je relativně snadná. Od narození může mít zkrácenou oháňku.

ŠiperkaNázvy ve světě

Anglicky: Schipperke

Foto: http://www.gotpetsonline.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.