Kruhochvost nížinný

Cordylus tropidosternum

Výskyt: Východní Afrika
Velikost: 18 cm
Březost: 160 dnů
Počet mláďat: 2-4 ks
Krmivo: Cvrčci, švábi
velikost písma:  A A A
02.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12263 zobrazení     0 komentářů

Kruhochvost nížinný je domovinou ve východní Africe.

V dospělosti dosahuje tento druh maximální délky těla až 18 centimetrů. Kruhochvost nížinný má trojúhelníkovitý tvar hlavy, v zátylí opatřené šesti trnitými ostny. Celý trup je krytý velkými kýlnatými šupinami. Základní zbarvení je šedé, hnědé nebo načervenalé. Na tvářích a hrdle jsou často slámové žluté skvrny. Samečci jsou nepatrné větší než samičky a mají velké stehenní póry.

Pro jeden pár potřebujeme terárium o minimálních rozměrech 60 x 40 x 40 centimetrů; vyšší a větší nádrž bude samozřejmě pro tento druh ještě mnohem výhodnější. Kruhochvost nížinný je velmi společenský a dává přednost životu ve skupině, proto bychom jej měli chovat ve větším teráriu. Dno, složené ze směsi zeminy a písku, udržujeme vlhké pouze příležitostně, v letním období. K lezení upravíme zadní stěnu a do terária vložíme několik kusů kůry korkovníku, který poslouží jako vhodný úkryt. Přidáme několik vhodných kamenů ke slunění. Důležitá je mělká miska s vodou, sloužící k pití i ke koupání.

Kruhochvost nížinný má být krmen každé dva a tři dny cvrčky a šváby. Občas nepohrdne ani larvami potemníka moučného a housenky zavíječe voskového, popřípadě zophobas.

Kruhochvost nížinnýNázvy ve světě

Anglicky: Tropical Girdled Lizard, Německy: Ostafrikanischer Zwerggürtelschweif

Foto: http://myreptile.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.