Trnorep saharský

Uromastyx geyri

Výskyt: Alžírsko, Mali, Nigérie
Velikost: 38 cm
Hmotnost: 250 g
Počet vajec: 8-20 ks
Inkubace: 56-70 dnů
Krmivo: Salát, rýže, pampelišky
velikost písma:  A A A
04.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6122 zobrazení     1 komentář

Trnorep saharský obývá ve volné přírodě jižní Alžírsko, severní Mali a sever Nigérie.

V dospělosti dorůstá trnorep saharský délky těla asi 38 centimetrů. Popisují se dvě různé barevné aberace. Základní zbarvení jedné aberace je zářivě červené, základní zbarvení druhé aberace je žluté, na břišní straně je barva většinou intenzivnější. Hřbet zdobí klikatící se šedohnědé pruhy. Samečci jsou větší než samičky, mají výraznější zbarvení a dobře vyvinuté stehenní póry. Trny na ocase jsou středně velké. Trnorep saharský obývá skalnaté pouště a aridní oblasti polopouštního charakteru s ohnisky sporé vegetace.

Pro jeden pár trnorepů potřebujeme terárium o minimální velikosti alespoň 130 x 80 x 120 centimetrů. Dno vytvoříme z písku s příměsí jílu. Stabilní sestava kamenů neslouží jen k lezení, ale poskytuje i dutinový úkryt. Skalnatý design by měla mít rovněž zadní stěna terária. V nádrži také rozložíme několik větví a na vhodné místo položíme napájecí misku. Terárium rosíme třikrát až čtyřikrát týdně vlažnou vodou.

Potrava trnorepa saharského je většinou rostlinná, například salát, rýže, mrkev, pampelišky a různé květy, méně pak je zastoupená živočišná potrava, kterou tvoří například cvrčci a kobylky.

Trnorep saharskýNázvy ve světě

Anglicky: Sahara Mastigure, Německy: Geyrs Dornschwanzagame, Chorvatsky: Saharska bodljorepa agama

Foto: http://reptilienhalle.re.funpic.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.04.2018, 14:08
a co když chci jednoho