Korat

Korat

Původ: Thajsko
Oficiální zkratka v ČR: KOR
Skupina plemen: III. Krátkosrsté a somálské kočky
Hmotnost: 2,5-4,5 kg
velikost písma:  A A A
01.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6211 zobrazení     0 komentářů

Historie a původ

Kočka korat byla pojmenována podle jedné z provincií rodného Thajska, kde se již po staletí soudí, že přináší štěstí. Thajci ji nazývají „si-sawat“, což znamená v překladu štěstí a blahobyt. Díky svému modrému stříbřitému kožichu má toto plemeno obdivovatele po celém světě.

Krása kočky korat je popisována již ve starých thajských písemnostech. První z těchto koček původem z jihovýchodní Asie přišly do USA na konci 50. let 20. století. Zde byla roku 1966 kočka korat uznána jako plemeno, ve velké Británii teprve roku 1975.

Velikost a stavba těla

Tělesná konstituce kočky korat připomíná svým ohnutým hřbetem siamské kočky, je však o něco svalnatější a silnější. Končetiny jsou středně dlouhé a silné. Středně dlouhý ocas má zakulacenou špičku a srdcovitě tvarovaná hlava se směrem k bradě jemně zakřivuje. Velké, vysoko posazené uši mají zakulacenou špičku a širokou základnu. Zářivě zelené oči jsou poměrně velké a kulaté.

Srst a barvy

Krátká až středně dlouhá modrá srst přiléhá těsně k tělu zvířete a je lesklá a také jemná. Špičky chlupů s tippingem propůjčují srsti krásný stříbřitý nádech, který je u krátké srsti zvláště výrazný. Svou plnou intenzitu získává stříbrný tipping teprve ve dvou letech života. Nosní zrcátko a pysky jsou zbarveny tmavě modřé nebo levandulově, stejně tak i bříška tlapek, ovšem s červenavým nádechem. Srst perfektní kočky korat nemá žádné stínování a kresby tabby, žádná bílá místa nebo tečky.

Charakter a temperament

Velké, kulaté oči v srdcovitě tvarovaném obličeji kočky korat působí přátelským a bystrým dojmem. A taková také tato kočka je - hravá, dobrosrdečná a věrná svému pánovi. Nerada se však o lásku a náklonnost člověka dělí s ostatními kočkami.

KoratNázvy ve světě

Anglicky: Korat, Německy: Korat-Katze

Foto: http://simplycatbreeds.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.