Aktuálně: 4 383 inzerátů184 534 diskuzních příspěvků17 882 uživatelů

Dvě desítky bažantů vypustilo sdružení na pražském Petříně. Šanci na přežití nemají velkou

Dvě desítky bažantů vypustilo sdružení na pražském Petříně. Šanci na přežití nemají velkou
Ing. Zbyněk Pokorný 11.04.2014, 15:34
1 649 2 minuty čtení

Přes dvě desítky bažantů vzlétlo v neděli 6. dubna na petřínskou stráň v Praze. Akci pořádali členové Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. Účastnilo se jí také kolem osmi desítek rodičů s dětmi. Symbolicky tak společně přivítali letošní jaro. Akce se konala již podruhé, loni na Petříně vypouštěli koroptve.

Svobodu získala dospělá zvířata i mláďata dvou druhů bažantů.

Vypouštěli jsme 10 kusů bažanta obojkového a 15 kusů zlatého bažanta. Na Petříně existuje divoká populace bažanta obojkového a vypuštění slouží k tomu, aby se snížil predační tlak na divoké bažanty, vysvětluje Luděk Králíček z Českomoravské myslivecké jednoty.

Šance na přežití dvou desítek bažantů je bohužel velmi malá, a to nejen kvůli rušnému provozu města. 

V Praze je nejčastějším predátorem kuna a toulavá kočka, ale i na Petříně se vyskytuje liška. Za měsíc bude období hnízdění. Šance na úspěch zahnízdění a vyvedení mláďat je u tamních bažantů nízká. V přírodě to funguje u všech druhů, že 90 procent mláďat se nedožije jednoho roku života, říká Králíček. 

Vypuštění bažanti pochází z polodivokého odchovu. Měli by už znát nebezpečí, ale před nepřáteli byli dosud chráněni sítěmi. Slepičky bažanta mohou za pár dní snášet vajíčka a vyvádět mláďata. 

Loni se na Petříně vypouštěly koroptve, říká Lenka Pavlíková ze Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. 

Petřín není park, ale les. My chceme, aby to tak zůstalo. Mimo to, že tady nebudeme dělat nepořádek, tak se snažíme, aby tady příroda byla taková, jaká je, i formou toho, že doplníme novou generaci zvířectva.

Dvě desítky bažantů vypustilo sdružení na pražském Petříně. Šanci na přežití nemají velkou

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat