Aktuálně: 7 831 inzerátů143 289 diskuzních příspěvků17 297 uživatelů

Na Českolipsko se vrací divoká zvířata, která tam několik set let nikdo neviděl

Na Českolipsko se vrací divoká zvířata, která tam několik set let nikdo neviděl
Ing. Zbyněk Pokorný 03.05.2014, 18:08
2 167 3 minuty čtení

Na Českolipsko se vrací ohrožená zvířata. Od devadesátých let minulého století tam ve volné přírodě žijí vydry a bobři, zoologové zaznamenali i chráněné druhy ptáků. A letos se u Doks dokonce povedlo vyfotografovat i vlka.

Ve vnitřní nivě řeky Ploučnice je místo, kde řeka ještě meandruje. Je jen několik desítek metrů od hlavní silnice z České Lípy na Zákupy, která je velmi frekventovaná. Přesto se tu vyskytují bobři. 

„Několik stovek metrů od nás je i jejich zimoviště. Tam byl bobr poprvé zjištěný v roce 1997. Do tohoto území se vrátila i vydra. Prokazatelně se vrátila až v roce 1991, kdy jsme zaznamenali první sraženou vydru pod koly automobilu ve Stráži pod Ralskem,“ vzpomíná zoolog a ředitel českolipského muzea Zdeněk Vitáček. 

V místech, kde se niva Ploučnice klikatí, je spousta zákoutí, včetně břehů, kde si bobr může udělat hnízdo. Podle Vitáčka ho silnice ani lidé neruší.

„Ta zvířata se prostě přizpůsobí typu krajiny, která tady je, a přestávají jim vadit takové věci, jako je blízkost komunikace nebo města. Podle návratů některých druhů, hlavně netopýrů, to ukazuje na to, že se na Českolipsku otepluje. To ale souvisí s těmi globálními změnami,“ říká. 

Bobr a vydra nejsou jediná zvířata, která se na Českolipsko vrátila.

Na Českolipsko se vrací divoká zvířata: meandry Ploučnice (výskyt vydry a bobra) Na Českolipsko se vrací divoká zvířata: meandry Ploučnice (výskyt vydry a bobra) Foto: Tomáš Mařas

„V prvé řadě to byl sokol stěhovavý, orel mořský i jeřáb popelavý. Ten se sem s největší pravděpodobností nevrátil, ale využil vhodných podmínek na Českolipsku. Dalším druhem je rys, ale jako migrující druh. Není tady stabilní výskyt nebo dokonce nějaká populace,“ vysvětluje Vitáček. 

Do regionu se navrátil i vlk. Ten se objevil v okolí Břehyňského rybníku. „Chráněné druhy se tu vyskytují již několik let a jejich počet narůstá. Například je to patrné u jeřába popelavého, který hnízdí u Břehyňského rybníka. Byl zde pozorován i vlk,“ potvrzuje vedoucí městských lesů v Doksech Petr Válek. 

„Ten vlk si nevybral tuto lokalitu proto, že zde bude vyhlášeno chráněné území, ale proto, že mu vyhovuje z hlediska přírody. I z hlediska rozdělení krajiny, lesnatosti i reliéfu,“ dodává: 

Přestože se na Českolipsko vrací spousta zvířat, která tu už několik desítek let nikdo neviděl, odborníci nepředpokládají, že by se vrátil také los nebo medvěd.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat