Aktuálně: 4 463 inzerátů179 591 diskuzních příspěvků17 823 uživatelů

Slon Mekong zamířil z pražské zoo do Amsterdamu

Slon Mekong zamířil z pražské zoo do Amsterdamu
Ing. Zbyněk Pokorný 05.12.2014, 19:00
1 603 2 minuty čtení

„Mekong nám bude chybět, ale dva sloní býky mít nemůžeme,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Nedávno dovezený Ankhor je z chovatelského hlediska mnohem perspektivnější. Jsme však rádi, že Mekong směřuje nikoli do samčí, ale do chovné skupiny a dostane tak ještě příležitost."

Sloni žijí v pražské zoo již osm desítek let a u návštěvníků se těší velké oblibě. Ve středu v dopoledních hodinách opustil pražskou zoo sloní samec Mekong. Zamířil do Zoo Amsterdam, kde se připojí k chovné skupině samic.

Chovná skupina samic se tam skládá ze tří slonic. Matka Thang Tai se narodila v roce 1989, v zoo žije společně se svými dcerami – devítiletou Yindee a tříletou Mumbou. 

Mekong se narodil roku 1982 ve Vietnamu a svého zatím jediného potomka zplodil v Lipsku. Do Zoo Amsterdam s ním dnes odjela také chovatelka Veronika Štruplová, která mu v prvních dnech pomůže s adaptací na nové prostředí.

Zahradou prošlo za dobu jejího trvání 22 slonů, po odchodu Mekonga má stádo sedm kusů. Sita je jediným mládětem narozeným v pražské zahradě, tlustokožci mají od minulého roku velkolepě koncipovaný areál Údolí slonů, kde žijí společně s hrochy.

O slonech se lze vše dozvědět v knize Sloni pro Prahu, Praha pro slony. Projdete se pražským chovem slonů a setkáte se vůbec s prvním slonem, slavným Babym, milovanou Gulab nebo mladičkou oblíbenkyní Sitou. Kniha vyšla u příležitosti otevření Údolí slonů v pražské zoo v roce 2013.

Hrošice Zuzana v Praze přestála bombardování Berlína

Co se moc neví, že za války byla zoologická zahrada otevřena a zdárně prosperovala, dokonce přijala řadu zvířat z bombardovaného Německa.

Z německých zoologických zahrad bylo v té době evakuováno do Prahy asi 75 zvířat. Patřila k nim především legendární hrošice (tedy samice hrocha obojživelného) Zuzana z Berlína, kde přežila všechny útrapy náletů a zůstala pak v pražské zoo do konce života.

Dále to byl pár dospělých lvů a tři mladí lvi, pár antilop nilgau, pár lam guanako, několik poníků, lam krotkých, jaků domácích, bizonů a dalších zvířat. Pocházela především ze zoo v Drážďanech, postižené silným bombardováním v únoru 1944.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat