Aktuálně: 4 577 inzerátů178 229 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů

Nové akvárko

Louda (neregistrovaný) 12.07.2023, 09:42:17 xxx.xxx.282.6

Po mnoha letech se vracím k akvaristice. Jako dítě jsem míval akvárium a učil se na něm pečovat o zvířata. Nyní chci stejně naučit se starat moje děti 7 a 5 let. Podmínkou je aby to bylo něco nenáročného. Chceme jeden druh rybiček ale ve větším počtu, takže neonky nebo živorodky v počtu do 10 ks. Neonky se dětem líbí víc ale prý na 10 ks to chce aspon 80 l akvárko. Příjde mi to zbytečně moc. Býval nějaký vzorec délky ryby a objemu vody, 1cm = 1 l nebo něco takového? Poradí někdo zkušenější? Dost jsem za ty roky zapomněl.

Sardullah
Sardullah (1040 příspěvků) 12.07.2023, 10:00:07 xxx.xxx.221.216
Odpověď na příspěvek uživatele Louda z 12.07.2023, 09:42:17

Na neonky se vykašlete….neonka je krásná rybka, ale je to o počtech…prostě neonek je potřeba několik desítek a akvárko delší…třeba od 120cm a více. Sama mám neonky v objemu 112 litrů…délka akva 80 litrů a je to na ně malé. Malé ve smyslu plavání. Mám ještě jedno akvo o délce 120 cm a změna chování neonek, přestěhovaných z toho menčí akva je neskutečná.

Ono to prostě není jen o nějakém “centimetru na litr” a podobně.

Neonka je čistotná ryba…třeba do 240 litrů bych se jich vůbec nebála dát 100-120 kousků…samozřejmě za předpokladu, že akvárko už je zaběhlé ..minimálně měsíc, hezky zarostlé, vše funguje a ryby přidávám postupně, třeba na 3x.

Pokud jste začátečníci, tak čím větší akva pořídíte, tím líp. Velká akvárka poberou nějaké ty chyby svého majitele. 

Jestli chcete něco menšího, tak pod 60 litrů bych nešla…do toho pořiďte samečky pavích oček…tak 6, max 8 kousků. A děti budou mít na co koukat….10 neonek v malém akvárku bude nuda, věřte mi. Sama mám neonek 40 kousků a u těhle ryb je i tohle málo.

Anonymní (neregistrovaný) 12.07.2023, 10:12:36 xxx.xxx.164.121

Ten vzorec mi vždy přišel jako nesmysl, důležité jsou podmínky, které ryba potřebuje k životu.

Pokud budete mít dobře zařízené minimálně 60 litrové akvárko ( ale i tady je ideální větší), doporučuji svou oblíbenou rybu tetru žhavou. Je to nenáročná hejnková ryba a díky svému zbarvení má podobný efekt barevných záblesků jako neonka.

kometa
kometa (4422 příspěvků) 12.07.2023, 12:21:28 xxx.xxx.147.163
Louda:

Po mnoha letech se vracím k akvaristice. Jako dítě jsem míval akvárium a učil se na něm pečovat o zvířata. Nyní chci stejně naučit se starat moje děti 7 a 5 let. Podmínkou je aby to bylo něco nenáročného. Chceme jeden druh rybiček ale ve větším počtu, takže neonky nebo živorodky v počtu do 10 ks. Neonky se dětem líbí víc ale prý na 10 ks to chce aspon 80 l akvárko. Příjde mi to zbytečně moc. Býval nějaký vzorec délky ryby a objemu vody, 1cm = 1 l nebo něco takového? Poradí někdo zkušenější? Dost jsem za ty roky zapomněl.


 Zapomeňte na přepočty, řiďte se potřebami rybek. Viz rady výše.

Maro (neregistrovaný) 12.07.2023, 13:00:26 xxx.xxx.69.194

Určitě se dá nějakým způsobem určit univerzální pravidlo, ale záleží na kvalitě vody, na druhu a počtu rostlin, na tom jak je akvárium “zaběhlé”, jaké má dno, o jaký druh ryb se jedná a jaký mají metabolismus a nároky. Záleží jak často vodu budete měnit a spoustě dalších faktorech. Začněte s druhy které jsou méně náročné a mějte raději méně ryb než více. Časem si přijdete na to, co si s kterým druhem můžete dovolit.  

https://rybicky.net/clanky/459-kolik-rybicek-si-mohu-dat-do-akvaria


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.