Aktuálně: 4 582 inzerátů178 181 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů

Bety se koušou

Akvoš (neregistrovaný) 17.08.2023, 07:49:59 xxx.xxx.121.145

Ahoj vsem chovatelum rybicek ale mam dotaz ,samec porad honi samici a je pokosana na boku .Zajimalo by mne jeslt to je normalni??Dik za kazdou odpoved.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 17.08.2023, 08:36:54 xxx.xxx.198.226

Dejte pokoj. Bety BOJOVNICE že by bojovaly?! To jsou věci na tom světě…

Tady po vás budou pro relevantní radu chtít zřejmě vědět ještě objem akvária, ve kterém je máte, a jak si tak pamatuji z dotazů o betách, tak taky, jaké úkryty mají k dispozici - tj. rostlinstvo, členění akvária… Ideálně fotku.

Tenurri
Tenurri (343 příspěvků) 17.08.2023, 10:53:10 xxx.xxx.213.168

No, normální to je…
Pokud chcete mít samce a samice dohromady, je nutné mít dostatečně velké,  hojně zarostlé akvárko s velkým počtem úkrytů, ať se můžou holky schovat…ono se stává teda občas i to, že vám ožerou holky samce.

kometa
kometa (4421 příspěvků) 17.08.2023, 13:21:20 xxx.xxx.147.163
Akvoš:

Ahoj vsem chovatelum rybicek ale mam dotaz ,samec porad honi samici a je pokosana na boku .Zajimalo by mne jeslt to je normalni??Dik za kazdou odpoved.


Viz výše.

Ano, je to normální. Pokud máte malé akvárium, málo zarostlé a poměr 1:1… Nepíšete, nedáte foto…

Anonymní (neregistrovaný) 17.08.2023, 13:23:53 xxx.xxx.164.121

No až ji ukouše, tak bude klid. Ale nedávat další, dopadla by stejně.

Možná by Vám neuškodilo si nejprve o rybě něco přečíst? Zadejte na rybičky.net do atlasu bojovnice pestrá a uvidíte, že zas budete chytřejší.

Anonymní (neregistrovaný) 17.08.2023, 15:35:09 xxx.xxx.164.121
Anonymní:

No až ji ukouše, tak bude klid. Ale nedávat další, dopadla by stejně.

Možná by Vám neuškodilo si nejprve o rybě něco přečíst? Zadejte na rybičky.net do atlasu bojovnice pestrá a uvidíte, že zas budete chytřejší.


Omlouvám se, rybicky.net, bez háčku. Vždycky mi to tam skočí blbě a já si nevšimnu.

Pandinus
Pandinus (141 příspěvků) 30.08.2023, 11:19:25 xxx.xxx.161.10

Já teda nevím, co teď všichni chovají za betty, ale před 15lety se normálně chovaly bojovnice společně (samec a samice, samozřejmě lepší je větší počet samiček na jednoho samce). Nádrže na to ale nebyly 10litrové, v 60litrovce samec samici proháněl, ale nic vážného to nebylo, postavil hnízdo, samici nalákal a při zvednutí teploty se vytřeli. Totéž, když jsem to dělal cíleně, kdy se dal do elementky samec, nechal u ceratopterysu postavit hnízdo a strčila se mu tam nabouchaná samice. Ryby se vytřely, samice musela pryč, aby ji nezabil a dál se staral o hnízdo a pak potěr…

Pokud nádrž není flaška od okurek a je dobře zarostlá, což by při labyrintkách mělo být pravidlem, není s tím žádný problém. 

Rybka (neregistrovaný) 30.08.2023, 14:09:19 xxx.xxx.168.147

Dobrý den, také nechápu, co je to dneska za ryby. Ani o kterých se zde neustále mluví. Ale tak trochu tuším. Nejvíce se líbí aktivní samci, kteří se neustále natřásají a nejraději by svého soka zabili. Tihle se právě nejčastěji dávají k namnožení. Předá se tak dál bojový gen, na který je v minulosti množili a je to. Máme agresivní jedince, kteří se dají chovat pouze samostatně. Ale jak to funguje v přírodě, to už se nikdo nezajímá. Kdyby betty byly tak hodně agresivní, tak by v těch pidi loužičkách, kde žijí, nebyla ani jedna ryba. Ale hlavně, že když si pro ně jdou lidi, jako do sámošky, tak jich z té louže vyndají klidně i padesát, jak je to možné? Nezabily by se přeci? Betta jako samostatná ryba je pěkný mýtus. Je to něco, co si lidé vymysleli a následně vyšlechtili.

Betty se stále dají chovat pohromadě, i 3 samci + na každého 2 samice v jednom 100l akváriu. Spíš než je chovat pohromadě je problém sehnat samce, kteří po sobě nejdou až do krve, ale jenom se načepýří a následně odplavou (přesně tak, jak to dělají v přírodě). Vymezí si tak, kdo je alfa akvária, kdo má které teritorium a je to. Ale jak říkáte, je potřeba hustě zarostlé akvárium s úkryty a je třeba k bettám přidat i menší ryby. A to mluvím o klasické betta splendens.

Pandinus
Pandinus (141 příspěvků) 01.09.2023, 16:14:49 xxx.xxx.161.10
Odpověď na příspěvek uživatele Rybka z 30.08.2023, 14:09:19

No tak ona hlavně ta dnešní logika - použití “betárka”, což je prostě 3-5litrovka na chov páru? Tomu se dřív říkalo vytíračka a ryby tam šly připravené, samec už měl hnízdo, teplota 28-29C, samice vyžraná, daly se tam pro jistotu úkryty a vršek zakryl, aby nevyskočila. Samici samec proháněl, protože to prostě na výtěr potřeba je, ale pokud šlo vše podle plánu, velmi rychle se začaly třít. Odchov se taky odchovává dohromady, samci se selektují až o dost později.  A přesně - ve velké nádrži mohlo být samců víc, protože se prohnali ale agresivita se rozdrobí, většinou se párkrát předvedli a brzo bylo jasno…slabší vypadl a byl klid. Nádrže nebyly holé, vybavené maketou titaniku, nebo antickou scenérií, nádrže zarostlé a na hladině plovoucí rostlinstvo, jehož kořeny tvořily také solidní bariery. Pořád říkám, že dnes žijí bojovnice jako v lázních. Kdo viděl v čem žijí bojovnice v přírodě, tak mi dá za pravdu. Hnědá či hnědozelená pro nás zpravidla neprůhledná voda, plná rostlinstva a přehřívající se na vysoké teploty. 

Jinak o křížení bojovnic (zejména smaragdin a splendensek) vyšlo už více poutavých článků. Pravdou je, že i F1 a F2 často po zápasech končí po sezoně zase venku, proto údajně místy už genofond není tak čistý, co býval

Anonymní (neregistrovaný) 01.09.2023, 16:47:34 xxx.xxx.164.121

No,nevím,co bylo za ryby dříve, ale před 30 roky jsem do husté zarostlého 85 litrového akvárka dala Betty dvě samice a jednoho samce a trvalo přesně týden, než je obě zlikvidoval. Holt špatný matroš, podle všeho

Skeeve
Skeeve (126 příspěvků) 01.09.2023, 17:23:31 xxx:xxx.9b48:3012
Anonymní:

No,nevím,co bylo za ryby dříve, ale před 30 roky jsem do husté zarostlého 85 litrového akvárka dala Betty dvě samice a jednoho samce a trvalo přesně týden, než je obě zlikvidoval. Holt špatný matroš, podle všeho


Martroš?? Mluvíte o živých zvířatech! S takovým přístupem.. no nic

Anonymní (neregistrovaný) 01.09.2023, 17:37:58 xxx.xxx.164.121
Skeeve:

Martroš?? Mluvíte o živých zvířatech! S takovým přístupem.. no nic


Nadsázka, chápete. Asi ne. Reakce na to, že dřív Betty nebyly agresivní. No nic.

Rybka (neregistrovaný) 02.09.2023, 13:19:00 xxx.xxx.168.147

Betty byly dávno domestikovány, stejně jako ovce či kozy. A s tím si odnesly krásnou agresivitu. Jsou o tom vědecké články (velmi zajímavé). Takže musím s anonymem souhlasit, že už tehdy narazil na španý matroš. Takovéto “mírumilovné” ryby bych si za rámeček nedal. 🙂

Jinak k té F1 a F2 generaci jsou opravdu velmi zajímavé články na pročtení. Vědecké články jsou obecně v této kategorii velmi zajímavé. Dokáží pěkně obrátit pohled na akvaristiku vzhůru nohama.

Kdysi jsem betty i rozmnožoval. Šlo to v klidu v 5 litrech. Samec samici prohnal (ani ji nepotrhal), vytřeli se, já ji odlovil a nechal samce starat se. Bezproblémů. Ani se nezranili. Když dneska vidím nějaké video rozmnožování bett, tak se dorvou skoro až do krve a pak se teprve vytřou… škoda ryb.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.