Aktuálně: 4 542 inzerátů178 264 diskuzních příspěvků17 806 uživatelů

Poraďte co do akvária

Anonymní (neregistrovaný) 20.08.2023, 12:55:08 xxx.xxx.152.261

Zdravím, 

Co se mi bude hodit do 200 litrového akvárka. Určitě chci čtyři skaláry a zbytek mi poraďte. Rád bych pancéřníčky, ancistruse a mečovky.

 A jestli by bylo místo tak ještě parmičky čtyřpruhé. Jakej počet a složení doporučíte?

Anonymní (neregistrovaný) 20.08.2023, 13:54:10 xxx.xxx.18.209

Do 200l 4 skaláry a desetihlavé hejno teter žhavých. na dno pár kousků sekavce pruhovaného nebo pancéřníčky a hotovo. Čím méně ryb tam bude, tím hezčí, věřte mi.

Anonymní (neregistrovaný) 20.08.2023, 15:16:11 xxx.xxx.27.248

Nebo si najděte biotopová akvária a druhové složení zvolte podle vybraného biotopu a požadavků daných druhů ryb. Může to vypadat moc hezky. Opět, většinou se volí velmi malý počet ryb vzhledem k objemu akvária. Hezké je získat i místní bezobratlé, drobné korýše apod.

Obrázek
Sardullah
Sardullah (1040 příspěvků) 23.08.2023, 22:52:51 xxx.xxx.221.216

No pro skaláry je to teda na hraně…resp. docela malé, ale co říkám, sama mám máslo na hlavě a skaláry mám v objemu 240 litrů.

K těm skalárům. Pokud budete kupovat 4 skaláry a předpokládám mlaďochy, tak určitě při nákupu takhle mladých ryb nepoznáte, co je samec a co je samice. Ono i u dospělých ryb to kolikrát není úplně zjevné a často má člověk jistotu až ve chvíli, kdy se pár vytře. Takže většina lidí, co si pořizují skaláry v takto “omezeném” počtu často nakoupí víc mladých ryb a až je jasné, kdo je kdo, tak si nechá určitý počet párů a zbytek daruje a nebo prodá. Za mě jsou tedy skaláry hejnové ryby a myslím, že minimum je tak 8 ryb, aby to bylo hejno. Navíc skaláry jsou kolikrát pěkný potvory a dokážou se rubat, až šupiny lítaj. Akvárko by mělo být ideálně rozdělené na “teritoria”, ať už nějakými kořeny, kameny a nebo velkými rostlinami jako jsou třeba některé druhy echinodorů a nebo valisnérie. Pak je menší nebezpečí, že rodičovský pár, který si bude hlídat jikry nabuší zbytek rybího osazenstva někam do rohu a bude kontrolovat více méně celou nádrž. Je méně pravděpodobné, že se páry mezi sebou budou brutálně rubat. A teda taky si myslím, že je to o počtech…čím víc je ryb..skalárů…tak tím menší agresivita. Resp. je podstatně menší nebezpečí, že se z některé ryby stane otloukánek, protože se případná agresivita rozloží.

Já mám 12 kousků…sourozenců, kteří šli do akvárka všichni najednou a musím říct, že s tímto “modelem” mám nejlepší zkušenost. Ale tak na to je potřeba větší akvo. Já mám momentálně jednodruhovku…jen ty skaláry, akvo dost zarostlý a velkej filtr…nejdelší strana akva je 120 cenťáků…což bych řekla, že těm mým skalářím raubířům na rozplavbu stačí. Výška akva 50 cm, což teda považuju za naprosté minimum…

Na ancitruse bych se krajcvajc, je to čuně a často ožírá kytky. Takže buď skupinku menších pancéřníčků…třeba pancéřníček zelený 6 kousků. Roztomilé jsou pandičky, ale ty mi nepřijdou ke skalárům jako ideál…skaláry raději teplejší vodu, pandičky studenější. A nebo, pokud vaše srdce prahne po nějaký větší rybě, tak třeba dva pancéřníčky kropenatý.

Mečovky bych taky nebrala. Sice jsou to živorodky, takže by měly skaláry z mladých svačinku, ale zase…živorodky jsou čuníci. A na parmičky čtyřpruhé bych raději taky zapomněla. Ty můžou skaláry okusovat. Je to teda hodně o počtech…čím víc parmiček, tím je větší pravděpodobnost, že se zabaví mezi sebou, ale nikdo vám to s jistotou nezaručí. I třeba při 20 kusech může být problém a naopak i 8 kousků může být v pohodě, ale je to dost sázka do loterie.

Takže jak už bylo psáno výše…pokud 4 skaláry, tak k tomu možno nějaké ty pancéřníčky na dno a k tomu jedno hejno nějakých tetřiček …teda moc nedoporučuju krvavky. Klidně můžete i neonky a klidně i třeba 25 kousků. A nebo, pokud má akvárium delší stranu minimálně 100cm, tak bych pořídila tetru červenohlavou nebo červenoústou. Klidně 15 kousků. Ony tyhle ryby nevypadají na první pohled zajímavě, ale jsou to opravdové hejnovky v pravém slova smyslu. Plavou opravdu v hejnu, kam jedna, tam všechny. No těch možností je samozřejmě vícero.

Hlavně nezapomenout, že je potřeba mít akvárium dobře zaběhlé, alespoň 3 týdny…měsíc. Aby už rostlinky pěkně prosperovaly. Aby už nemělo žádné dětské nemoci, jako je nadměrný růst řas, zákaly a podobně…to vše řešit ještě před přidáním ryb. Já osobně hodím do nového akvárka hrst šneků…levatek nebo okružáků, ti pomůžou se záběhem akvárka a pokud nebudete následně ryby překrmovat, tak se nepřemnoží…je to parta dělníků, co pomáhají s údržbou. Pak bych tam vypustila partičku pancéřníčků a zase klidně počkala 2 týdny (v případě neonek i déle, třeba i další měsíc), tak přidat hejno nějakých těch tetřiček a nejdříve za další týden nebo 14 dní ty skaláry. Ty teda určo naposled, protože jinak by si třeba s přidaných tetřiček mohly udělat drahou sváču. Pokud tam skaláry půjdou až naposledy, takby to mělo být v poho. Měla jsem skaláry s neonkama modrýma, což jsou fakty malé rybky a žádná skaláří žranice se nekonala.

Tak držím palce, ať je akvárko dle vašich představ. Pokud jste začátečník, tak opravdu doporučuju si přečíst něco o zakládání akvárií. A hlavně v klidu, neuspěchat to…akvaristika je hlavně o trpělivosti.😉

Katka (neregistrovaný) 14.05.2024, 14:53:02 xxx.xxx.218.92

Zdravím viete mi prosim poradiť čo je zlé keď bojovnice u máš nevydržia ani 2 týždne?? 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.