Aktuálně: 4 536 inzerátů178 241 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů

Preventin a jeho skodlivost

Akvoš (neregistrovaný) 29.08.2023, 14:15:32 xxx.xxx.32.114

Do nove zarizeneho akvaria jsem dal polovicni davku preventinu. Voda je tak lehounce zbarvena do modra. pote jsem se ale docetl, ze tento pripravek je na bazi methylenove modre, ktera je zvlaste pro exoticke ryby dosti toxicka. Ted tedy nevim, zda vymenit vodu, a tak se nadavkovaneho preventinu zbavit, ci nikoliv a preventin muze zustat v akvariu. Dekuji za odpoved.

kometa
kometa (4422 příspěvků) 29.08.2023, 15:25:45 xxx.xxx.147.163
Akvoš:

Do nove zarizeneho akvaria jsem dal polovicni davku preventinu. Voda je tak lehounce zbarvena do modra. pote jsem se ale docetl, ze tento pripravek je na bazi methylenove modre, ktera je zvlaste pro exoticke ryby dosti toxicka. Ted tedy nevim, zda vymenit vodu, a tak se nadavkovaneho preventinu zbavit, ci nikoliv a preventin muze zustat v akvariu. Dekuji za odpoved.


Proč jste ho tam vůbec dával? Metylénová modř se používá v případě zdravotních problémů, ne preventivně. To vám poradili v prodejně?

Akvoš (neregistrovaný) 29.08.2023, 15:50:36 xxx.xxx.32.114

Dávám ho aby mi nezelenala voda právě a byla křišťálově čistá.

kometa
kometa (4422 příspěvků) 29.08.2023, 17:25:51 xxx.xxx.147.163
Akvoš:

Dávám ho aby mi nezelenala voda právě a byla křišťálově čistá.


Pokud zelená voda, tak by bylo lepší přijít na to, proč. Dobře založené, umístěné a obydlené  akvárium nezelená.

Kde to akva máte? Foto?

Já použila za 30 let jednou jedinkrát chemii při krupičce. A to nejsem žádný echt akvarista.

Rybka (neregistrovaný) 29.08.2023, 19:16:47 xxx.xxx.168.147

Dobrý den, pokud jste do akvária dal poloviční dávku methylenové modři, tak se nic nestane. Aktivní uhlí v filtru to snadno vytáhne. Ani plná dávka by rybám nic neudělala při dodržení dávkování.

Pokud máte problém se zelenou vodou, tak se vám tam hromadí mikroskopické řasy. Nejsou pro ryby ani akvárium škodlivé, ale v noci by mohly z akvária brát až příliš mnoho kyslíku a ryby by se tak udusily.

Příčinou je většinou mnoho prospěšného krmiva pro řasy a rostliny. Tedy mnoho NO3- a PO4-, nebo jednoho z nich. 

Zákalu se dá zbavit jednoduše - chemicky (seachem clarity a jiné), UV světlem nebo přírodně - zatemnění akvária dekou na 7 až 10 dní s každodenní 20% výměnou vody a poslední den výměnou 50%. Také je možné dodání do akvária živých daphnií, které by udělaly práci za vás. U této metody je třeba zohlednit, že daphnie jsou krmivo pro ryby, takže by je ryby mohly sežrat dříve, než by udělaly svoji práci.

Prevencí je přidání rostlin do akvária (na řasy by prostě nezbylo krmivo), méně svítit, nebo nasadit krevetky.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.