Aktuálně: 4 818 inzerátů176 085 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

Co rostlině chybí?

Ludwigia (neregistrovaný) 28.10.2023, 12:04:48 xxx.xxx.168.147

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně chřadnutí jedné z mých rostlin v akváriu. Jedná se o rostlinu z rodu ludwigia, přesný druh nevím, jelikož jsem ji koupila před x lety ve zverimexu. Před půl rokem začala chřadnout. Listy mají díry a následně odpadnou. Zbydou tak holé stonky. Jediné listy, které jí zbydou, jsou ty, které jsou mladé a u hladiny. U každé báze listu vytváří kořeny a kořeny v substrátu jsou bohatě větvené.

S touto rostlinou jsou v akváriu tyto rostliny: Ceratopteris siliquosa (dále označována jako mrkev), Hydroryza aristata, Anubiasy, Riccia sp. Dwarf + rostlina, kterou mi nejde určit.

Akvárium je staré 3 roky. Ludwigia mi vytvořila hustý keř, ale ten se před půl rokem rozpadl. Mrkev z počátku nerostla a vypadala na pojití. Momentálně tvoří jednu mladou rostlinku za druhou a přerůsta přes celé akva. Ludwigia je na osvětlené časti akvária, mrkev v polostínu, jelikož nad ní aktivně roste Riccia.

Každý rok hnojím rostliny bivojem a NPK prvky  a mikroprvky od Invital. CO2 nedodávám. Obyvatelé akvária jsou různě nakřížené gubky a krevetky. Svítím od 8 do 19. S řasou problém nemám.

Co rostlině chybí?

Anonymní (neregistrovaný) 29.10.2023, 06:53:54 xxx.xxx.38.199

Těch faktorů co je špatně může být spoustu:

  • Dlouho svítíte
  • Jak často měníte vodu?
  • Můžete dávat moc hnojiva
  • Svítíte ledkou nebo zářivkou?
  • Mohou to dělat krevety
  • Mohou to okusovat rybičky co jsou špatně krmné
  • V neposlední řadě už může být kytka stará a hynout.

Hodil by se pohled na celé akvárko.

Ludwigia (neregistrovaný) 29.10.2023, 08:13:00 xxx.xxx.168.147

Dobrý den, děkaji za reakci.

  • Délkou svícení to být nemůže, jelikož tak svítím v konkrétním akváriu již 3 roky. U její předchůdkyně, kterou jsem měla nasázenou různě po menších akváriích jsem svítila stejně.
  • Vodu měním každý týden 10%
  • Zajímalo by mě, která část nadbytku hnojiva by mohla rostlinu poškozovat
  • Svítím ledkou
  • O krevetkách, které by takto ožíraly rostliny nevím
  • Ryby jsou dostatečně krmeny. Každý den ráno dostanou mražené krmení (střídání všeho možného, ale nejraději mají pakomáří larvy) a každý druhý den  večer sypu krmivo složené ze řas (namočené ve šťáve z česneku) + několik granulek pro krevetky
  • Že by kytka byla stará to pravda je. Mám ji od roku 2015 (pokud se nepletu). Ale nemyslím si, že by zrovna stáří u této rostliny hrálo roli.
  • Něco jí prostě chybí. Tohle většinou dělají rostliny, které mají nedostatek živin a svými listy se snažú samy pohnojit. Jenom nevím, co by jí mohl sházet za prvek.

    Anonymní (neregistrovaný) 30.10.2023, 10:24:27 xxx.xxx.38.199

    Ta ledka má nějakou svojí životnost, může být už po smrti, jak je tam dlouho? Jinak je potřeba udělat foto, podle toho se dá hodnotit.

    Ludwigia (neregistrovaný) 09.12.2023, 08:15:46 xxx.xxx.230.27

    Jednalo se o pouhý nedostatek draslíku. Tak snadné to bylo. Stačilo nakoupit síran draselný a dle dávkování přidávat do akvária. Rostlina za tři týdny pustila nové listy od spodu a listy přestaly diravět a odpadat.


    Přispět do diskuze
    neregistrovaný
    Nepřihlášený uživatel
    Jméno:
    Text příspěvku:
    Youtube video:
    Vložte odkaz na Youtube video.
    Fotografie:
    Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.