Aktuálně: 4 582 inzerátů178 173 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů

Rozmnožování skalár

Paracheirodon (neregistrovaný) 30.10.2023, 18:57:56 xxx.xxx.39.255

Ahoj, jsem chovatelem skalár. Zajímá mě jestli máte větší úspěchy s odchovem mladých samostatně nebo s rodiči. Zatím moc úspěchů nemám, potěr mi plesniví ☹️Nevím, co bude lepší zda jikry do odchovné nádržky, kde nejspíš zplesniví, nebo ponechat u rodičů, kteří je mohou sežrat.

Sardullah
Sardullah (1036 příspěvků) 31.10.2023, 18:43:50 xxx.xxx.189.104

Nemám osobní zkušenost. Kdysi můj známý odchovával skaláry s rodičovským párem. Jako nemusí to být hned na první dobrou, ale zkušený rodičovský pár se postará o jikry…ovívá...přebírá a odstraňuje špatné a je opravdu podívaná, když vodí potom prcky po nádrži.

Takže asi tak…sežrat je samozřejmě můžou, ale pokud nejsou rodičové nějaké prvničky a nemají důvod potomstvo sežrat, tak rodičovský pár udělá spoustu práce kolem jiker.

Myslím, že velká část lidí, kteří se snaží odchovávat skaláří potomstvo jsou “amatéři” a teď to nemyslím ve zlém ani urážlivě, kterým nakladou skaláry jikry ve společenské nádrži a oni ve snaze prcky odchovat ustřihnou třeba list, kde jsou nakladené jikry a snaží se odchovat v menší nádržce. A upřímně ono až do toho vykulení to jde, sranda nastane, když se prckové vykulí a je nutno začít krmit a čistit a …málokdo to dotáhne do konce a odchová do “prodejní velikosti”

Nemám ambice chovat, ale pokud bych chtěla začít, tak já osobně bych to zkusila prvotně v nádrži i s rodiči…vybrala bych pár, který už se mi několikrát vytřel a vím, že má snahu se o jikry starat.

Paracheirodon (neregistrovaný) 01.11.2023, 09:26:29 xxx.xxx.39.255

Děkuji za odpověď. Také si mylsím že přirozený odchov u rodičů je tím nejlepším. Takže myslíte, že mladé sežerou spíše jenom nezkušené prvničky a pak už by to případně mělo klapnout. Pokusím se o to tak.

Sardullah
Sardullah (1036 příspěvků) 01.11.2023, 10:42:16 xxx.xxx.189.104
Paracheirodon:

Děkuji za odpověď. Také si mylsím že přirozený odchov u rodičů je tím nejlepším. Takže myslíte, že mladé sežerou spíše jenom nezkušené prvničky a pak už by to případně mělo klapnout. Pokusím se o to tak.


Můžou a nemusí…já teda obecně u svých skalár vidím, že mají tendenci se starat velmi vzorně…bohužel ve společenským akvárku s ostatními rybami to nemají přes noc šanci uhlídat.

Prostě zkuste a uvidíte…spíš si nastudujte péči o potěr. Budete muset líhnou artemii, aby prckové měli živé krmení…někdy se uvádí, že se dá krmit uvařeným žloudkem, ale na to bych se vybodla, ta artemka je nej.

No prostě než se do toho pustíte, tak mít nastudováno a připraveno vše potřebné.😉

Ono se vám to nemusí povést napoprvé, ai na podruhé, ani třeba napotřetí…i zkušení chovatelé nějak začínali a taky jim to napoprvé neklaplo.

Paracheirodon (neregistrovaný) 02.11.2023, 09:41:07 xxx.xxx.39.255

Děkuji moc ještě jednou, pokusím se a dám vědět.

MarcyMat
MarcyMat (29 příspěvků) 10.11.2023, 11:13:24 xxx.xxx.119.197

Chci vás jenom povzbudit. Jsem přesně z té kategorie “amatérů” přenášejících ustřižený list ze společenské nádrže. Když už se nám pár skalár vytřel potřetí (předchozí dvě snůšky vždy po několika dnech zmizely, ale nevíme, kdo z osazenstva akvária je vyzobal), přenesli jsme list do menší nádrže s odstátou vodou a pokusili se o odchov. Důležité bylo udržovat teplotu a vzduchovat - zajistit proudění ve vodě. Odstraňovali jsme plesnivé jikry a poté i příp. uhynulý plůdek - nebylo toho naštěstí moc. Podařilo se nám odchovat cca 200ks skalárek a byla to velká radost a zábava i pro děti - sledovat, jak se malé rybičky vyvíjejí až do toho typického skalářího vzhledu.

Paracheirodon (neregistrovaný) 11.11.2023, 10:56:15 xxx.xxx.39.255
MarcyMat:

Chci vás jenom povzbudit. Jsem přesně z té kategorie “amatérů” přenášejících ustřižený list ze společenské nádrže. Když už se nám pár skalár vytřel potřetí (předchozí dvě snůšky vždy po několika dnech zmizely, ale nevíme, kdo z osazenstva akvária je vyzobal), přenesli jsme list do menší nádrže s odstátou vodou a pokusili se o odchov. Důležité bylo udržovat teplotu a vzduchovat - zajistit proudění ve vodě. Odstraňovali jsme plesnivé jikry a poté i příp. uhynulý plůdek - nebylo toho naštěstí moc. Podařilo se nám odchovat cca 200ks skalárek a byla to velká radost a zábava i pro děti - sledovat, jak se malé rybičky vyvíjejí až do toho typického skalářího vzhledu.


Díky moc 👍


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.