Aktuálně: 4 793 inzerátů175 904 diskuzních příspěvků17 774 uživatelů

Skaláry

White (neregistrovaný) 30.12.2023, 08:40:43 xxx.xxx.19.251

Je pravda, že dospělé skaláry jsou k příslušníkům svého druhu v dospělosti agresivní. Prý se vytvoří párek, který ostatní uštvě? Měla jsem v plánu chovat skaláry v 190 l nádrži, ale teď nevím, zda je to dobrý nápad? Nepomohl by větší počet skalár? Prosím napište, kdo o tom ví, případně jaké jiné druhy se skalárou chováte. Předem díky za ochotu.

filipo
filipo (28 příspěvků) 30.12.2023, 19:49:10 xxx.xxx.239.32

Zdravím, já chovám dva páry ve 170 litrech. Každý pár si zabral půlku akva. Agresivně se chovají jen v době tření, jinak jsou klidné a sem tam se pošťouchnou.  Pokud tam jsou i jiné druhy ryb v mém případě tetry Bleherovy. Tak tření netrvá déle než dva ( tři) dny, kdy jikry sežerou jiné ryby nebo sám pár, jelikož nemá na tření klid. 

Sardullah
Sardullah (1004 příspěvků) 02.01.2024, 17:49:09 xxx.xxx.189.104

Se skaláry je to těžký…jsou to potvory. Pokud už je chovat v takhle menším objemu, tak určitě, aby nebylo akvárko nějaký holobyt, co se rostlin týče a ideálně někde v polovině rozdělit akvo větší rostlinou…třeba valisnérií a nebo velkým echináčem nebo nějakým kořenem a podobně na dvě teritoria. Pár, který se chystá na tření a posléze naklade jikry pak nemá takovou tendenci kontrolovat celé akvo, protože pokud to tak není, tak se lehko může stát, že nabuší zbytek osádky někam do rohu a chraň je ruka páně se někde po akvárku rozplavávat.

Další problém při chovu dvou párů v menším objemu je vytvoření těch párů, protože u mladých skalár člověk nepozná, kdo je kluk a kdo je holka. Často má člověk jistotu, až když se pár začne třít. Takže buď musí koupit už starší ryby třeba od chovatele, který už ví, že dotyčná dvojice je pár a nebo koupit vícero mladých a až se vyselektují páry, tak ty si nechat a zbytek dát pryč.

Já teda používám to, co se mi osvědčilo nejvíc..nazvala bych to řízené přerybnění, jako se dělá v malawi. Mám v objemu 240 litrů 13 kusů skalár…jsou to ryby z jednoho odchovu a do akva, kde nebyly žádné další skaláry, šly všechny najednou. Při takovém počtu už se případná agresivita rodičovského páru rozloží, při takovém počtu ryb už to rodiče nestíhají všechno tolik odhánět. Mám takhle už druhou skupinu a žádné problémy nemám, občas se pošťouchnou, ale nelítaj šupiny, nestalo se mi, že by některá skalára byla otloukánek, jako se mi to dělo, když jsem měla třeba jen 6 kousků.…pokud bych měla větší objem, tak bych měla i větší hejno.

Obecně pořád platí, že skalára je hejnová ryba a mělo by se v přiměřeném objemu chovat minimálně 6-8 jedinců. Objem akva by neměl být menší než 300 litrů (v tom mám teda taky máslo na hlavě a chovám v menším).

Ono jsou i případy, kdy třeba v objemu 400 litrů jsou problém 3 páry.

Dále je třeba mít na mysli, že nádrž by měla být vyšší…u běžných “obyčejných” skalár by akvárko mělo mít minimálně 50 cm na výšku. Je třeba počítat s tím, že nějaké ty cenťáky ubere dno a pak taky nemáme nádrž napuštěnou po okraj. Já mám teda dno “do kopečku”…u zadní stěny mám skorem 10 cenťáku písku, kvůli echináčům, naopak u předního skla nemám žádnou vegetaci a dno je pískem jen poprášené, takže je tam 48 cenťáků vodního sloupce.

Skaláři se obecně považují za stacionární ryby, že prý je důležitější výška vodního sloupce než délka akvária…no já mám akvo dlouhé 120 cenťáků a neříkám, že ty moje potvory lítaj celej den ze strany na stranu, ale rády si zaplavou…

Co se ostatních ryb týče…určitě nedávat ke skalárům třeba parmičky čtyřpruhý a nebo tetry krvavý a podobně, to jsou potvory a nemusí to fungovat. Takže nějakou klidnou tetrovitou rybu…může být neonka, ale pozor do pořádně zaběhlýho akvárka nejdřív vypustit neonky a pak třeba za týden k nim mladé skaláry…když se to udělá naopak, tak by z neonek taky mohla být drahá svačinka. Já měla se skaláry neonku modrou, což je asi 2centimetrový prcek a na pohodu. Moc hezká je taky tetra červenohlavá a nebo červenoústá…resp. to je skutečně hejnová ryba v pravém slova smyslu, kam jedna, tam všechny, plavou v hejnu, ale ty bych teda dopuručila do okvárka o minimální délce 100cm. Nebo nějakou jinou tetřičku třeba žhavou, ohnivou, popř. nějakou razboru.

Na dno můžou být pancéřníčci…třeba malé hejno pancéřníček zelený, to je docela držák, dle mého vhodný i pro začátečníky…hezká je i panda, ale tam bych řekla, že požadovaná teplota vody pro skaláry pandičkám moc nevyhovuje, ty mají rády studenější.

A při výběru myslet taky na počty…190 litrů je předpokládám hrubý objem, takže čistýho to může být kolik?? kolem 170 litrů?? 4x skalára, tam bych počítala klíďo 15 litrů na rybu, což je teda už 60 litrů pryč…pak když vezmeme nějakou tu tetru, tak minimálně 2-3 litry na rybu…hejno za mě minimálně 20 kousků, jestli to má nějak vypadat…a jsme někde na 120 litrech a k tomu 5 pancéřníčků zelených….a fertig, konec.

Akvárko a filtr nechat pořádně zaběhnout, tak za 3-4 týdny, pokud je vše ok, rostliny rostou, zákaly nejsou, tak bych jako první vypustila pancíky…pak počkala klidně 14 dní ..v případě neonek klíďo i další 3 týdny a vypustila ty neonky (před a po vypuštění nových ryb do akva já měním polovinu vody), no a pak klidně za další týden ty skaláry….

A pěkně pravidelně provádět údržbu….


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.