Aktuálně: 4 815 inzerátů176 051 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

Režim svícení

Anonymní (neregistrovaný) 20.01.2024, 08:49:38 xxx.xxx.285.182

Je lepší svítit rybám přes den nebo můžu i v noci? Zapínám světlo když se začne stmívat a vypínám kolem desáté večer ale zdá se mi, že tma jim moc dobře nedělá. Jak svítíte?

kometa
kometa (4303 příspěvků) 20.01.2024, 13:25:12 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 20.01.2024, 08:49:38

Někde jsem četla, že ideálně je 12/12. Přijde mi to i logické, protože většina akva rybek je +- z rovníkové oblasti.

Sardullah
Sardullah (1005 příspěvků) 20.01.2024, 15:48:44 xxx.xxx.189.104

No já si obecně myslím, že rybám je to šuma fuk…přes den, pokud nemáte zatemníno, tak na akvo dopadá nějaké denní světlo, naopak často rybám vadí přesvícená akvária, můžou být z toho ve stresu. To umělé svícení provozujeme tedy spíše kvůli rostlinám, dle jejich náročnosti a hlavně, abychom my, akvarističtí čumilové, něco v tom akvárku viděli.

Ono rybky, byť jsou třeba původem z Amazonky, tak ta voda tam není průzračná, hladina může být zastíněná vegetací, ryby se můžou pohybovat někde ve spleti větví, kořenů…prostě nedostávají takovou palbu světla jako v průzračné vodě v akváriu. Naopak spousta rybek má ráda přistíněnou hladinu nějakou plovoucí a nebo splývavou rostlinou a tmavé dno. Paradoxně třeba u neonky v takovém prostředí vyniknou více i barevně.

Pokud tedy nemáte nějaké náročné rostliny, tak z mého pohledu stačí svítit 8-10 hodin denně. Osobně si myslím, že je fajn pravidelnost…takže za mě nej řešení jsou spínací hodiny, kde si nastavíme časy zapnutí a vypnutí. Je také možnost udělat nějakou pauzu ve svícení…někde je i doporučována pauza kvůli rostinám…když se nesvítí, tak rostliny produkují CO2, který následně spořebovávají, když je světlo. Některým náročným rostlinám se musí hodně intenzivně svítit a i přibublávat CO2 z lahve.

Někteří z nás dělají pauzu ve svícení, aby si užili rozsvíceného akvária ráno, než odejdou do práce a večer až přijdou….pokud by akvo mělo svítit celou dobu, tak by to bylo třeba 12-13 hodin svícení, no tak prostě nesvítíme 2-3 hoďky přes den…

Já osobně začínám v akvu  v poledne…za mě je i lepší, pokud člověk nemá naprogramovanej stmívač, když se světlo rozsvítí ve chvíli, kdy už není v místnosti úplná tma a ryby nemají takovej světelnej šok a světlo zhasíná ve 20:30h.

Anonymní (neregistrovaný) 21.01.2024, 14:13:28 xxx.xxx.254.121

Optimum je 12 hodin denně. Světlo 24 hodin denně je naopak velmi nepříznivé jak pro ryby (narušení biorytmů), tak pro celkovou rovnováhu v akváriu (hrozí nebezpečí masivního nárůstu jednobuněčných řas, tzv. "zelený zákal"). Umělé osvětlení je důležité především pro rostliny. Ty akvarijní pocházejí většinou z tropů, a proto potřebují cca 12 hodin světla denně po celý rok. Už jsem slyšel i názor lidí, že svítí celou noc protože ryby v noci po tmě blednou. "Blednutí" ryb v noci je však zcela přirozené a rozhodně to není žádný důvod ke znepokojení.

Sardullah
Sardullah (1005 příspěvků) 21.01.2024, 17:48:38 xxx.xxx.189.104

To svícení bych si opravdu striktně netroufla říci, že 12 hodin je jedině správně…naopak třeba po založení akvária, kdy kytky ještě nezačaly pořádně růst, tak začínáme svítit i třeba 6-7 hodin denně.  Celá ta problematika není tak jednoduchá. Jde především o to, snažit se nastolit v akváriu rovnováhu. A každé akvárium je jiné. Zatímco v jednom bude 12 hodin svícení ok, tak v druhém už to zase taková hitparáda být nemusí a naopak to může způsobit růst řas.

Zkuste juknout na toto:

https://www.horacovoakvarium.cz/clanek_rasy_svetlo_a_ziviny.htm


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.