Aktuálně: 4 978 inzerátů173 961 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Vypínání filtru na noc

Anonymní (neregistrovaný) 02.03.2024, 13:40:38 xxx.xxx.165.46

Dobrý den, potřebuji poradit. Jsem začátečník a vybavila jsem si akvárko, které má 31 litrů. Dneska jsem si koupila rybky, filtr a topítko. Rybky jsou už v novém domově, topeníčko jim topí, a filtr jede, ale! Jsem zvyklá vše na noc ze zásuvky vypínat. No a dočetla jsem se, že filtr se vypínat nesmí, jinak, že mi umřou ty bakterie v něm a při zapnutí to otráví ryby. Filtr mám hailea RP- 200. Má uvnitř molitan. Smím ho tedy vypnout, nebo ne? Prý se ensmí jen ty biologické filtry, ale nejsem si jistá, zda to tento je, nebo ne. Děkuji za rady

J5
J5 (255 příspěvků) 02.03.2024, 14:02:29 xxx:xxx.fe99:86ad

Dobrý den.

V žádném případě nevypínat! Ten modrý molitan uvnitř filtru neslouží pouze jako mechanický filtr ale žijí na něm (i v něm) nitrifikační bakterie které dělají filtr filtrem. Potřebují stálý průtok okysličené vody.  Navíc spotřeba 3,5W vás ani při nonstop provozu jistě nijak nepohorší.

Ladd
Ladd (54 příspěvků) 02.03.2024, 19:10:17 xxx:xxx.2265:945f
Odpověď na příspěvek uživatele Odberryho z 02.03.2024, 14:07:20

Mám akvárko 10 l s 3 endlerkami a 3 krevetkami. Bez ničeho, když se vypíná televize tak jsou do rána ve tmě, ráno mám v obýváku 22C, přes den 24. Jednou za týden měním cca ⅓ vody. V druhém tom samém mám jednoho bojovníka. Vypadají spokojeně, plavou po celém, oždibují rostlinky. Krmím (dle příspěvku Komety) 2x denně. Přebytky sežerou šneci. Voda čirá, voní jako rybník.

Sardullah
Sardullah (960 příspěvků) 02.03.2024, 21:15:15 xxx.xxx.221.216
Anonymní:

Dobrý den, potřebuji poradit. Jsem začátečník a vybavila jsem si akvárko, které má 31 litrů. Dneska jsem si koupila rybky, filtr a topítko. Rybky jsou už v novém domově, topeníčko jim topí, a filtr jede, ale! Jsem zvyklá vše na noc ze zásuvky vypínat. No a dočetla jsem se, že filtr se vypínat nesmí, jinak, že mi umřou ty bakterie v něm a při zapnutí to otráví ryby. Filtr mám hailea RP- 200. Má uvnitř molitan. Smím ho tedy vypnout, nebo ne? Prý se ensmí jen ty biologické filtry, ale nejsem si jistá, zda to tento je, nebo ne. Děkuji za rady


Takže pravidlo číslo jedna…filtr nevypínáme nikdy tak max po nutnou dobu během údržby. U vašeho typu filtru by měl jít regulovat průtok, tak doporučuju poštelovat tak, aby to nebyl nějakej rychloprůtokáč. Filtr čistíme v případě, že klesne námi nastavený průtok a pak prosím žádné omega praní, jen jemně proprat ve vodě vypuštěné z akvária. Ten modrý biomolitan časem pokryjí “hodné” bakterie a nebude mít tak zářivou barvu, bude hnědý…což je dobře.

Teda nevím, kde vám techniku a rybky prodávali, ale šlak by mě trefil, když nejsou schopni začátečníkovi říct, že rybky patří do zaběhlého akvárka a že si nejdřív máte akvárko zprovoznit …pěkně zasadit kytinky, zapnout filtr a tak 3 týdny nebo raději měsíc to nechat běžet…ideálně přihodit hrstičku malých šnečků..levatek nebo okružáků, ti pomohou se záběhem a pokud nebudeme překrmovat, tak se nepřemnoží a je to armáda pomocníčků s údržbou akvária…no a teprve po tom měsíci (já třeba v případě neonek dávám do akvárka, které běží už minimálně 3-4 měsíce), když kytinky hezky rostou, když nemáme problém s nějakými zákaly, kdy nemusíme řešit přemnožení řas (já teda jako prevenci řas u nově založeného akvárka používám každodenní výměnu ⅓ vody…ale názory na to se různí…já mám vyzkoušeno, tak to tak dělám), když už si to všechno pěkně sedne, filtr-pokud máme s tím modrým molitanem-už není modrý, tak teprve jdeme koupit rybky a i ty nepřidáváme komplet osádku najednou, ale třeba na 2x cca s týdenním odstupem. Rybky vybíráme vhodné do daného objemu, pokud nemáme jednodruhové akvárko, tak vybíráme druhy ryb se stejnými a nebo podobnými nároky na podmínky a hlavně NEPŘERYBNIT.

Myslím, že obecně pro začátečníka může být takové maličké akvárko jako máte vy tzv. vyšší dívčí, neboť tak nějak nemusí pobrat začátečnické chyby…za mě je ideál pro začátečníka objem kolem 100 litrů, ale tak to už je teď jedno.

Nechci vás strašit, ale je možné, že to rybky nemusí zvládnout. Nemusí umřít nebo onemocnět hned, ale myslím, že krizovka by teoreticky mohla klidně nastat kolem třetího týdne.

Za mě tedy buď rybky vrátit…pokud to půjde…a nejdřív akvárko pěkně zajet. A nebo opravdu měnit ⅓ vody denně…což u takového objemu není zas až takový problém…to je jeden kýbl. Nevím, jak jste na tom s rostlinkami…obecně byste měla mít osázeno 80% dna nějakým nejlépe rychlerostoucím plevelem. Pokud to tak není, tak na rostlinách přitlačte…pořiďte nějakou hygrophilu polyspermu, hygrophilu corymbosu, limnofilu…často to akvaristi nabízejí i zdarma jako přebytky…no a budu držet palce, aby to dopadlo dobře. 

No a když to dobře dopadne, tak neflákejte údržbu…ono i po tom měsíci…po několika měsících, je akvárku pořád čerstváček.

Chápu, že si člověk koupí akvárko a nechce měsíc koukat na prázdné…už se nemůže dočkat, až se tam budou prohánět rybky…ale akvaristika je bohužel taky hodně o trpělivosti….doporučuju načíst články o zakládání akvária a celkově o tom, jak to funguje.

kometa
kometa (4173 příspěvků) 03.03.2024, 07:29:19 xxx.xxx.147.163
Ladd:

Mám akvárko 10 l s 3 endlerkami a 3 krevetkami. Bez ničeho, když se vypíná televize tak jsou do rána ve tmě, ráno mám v obýváku 22C, přes den 24. Jednou za týden měním cca ⅓ vody. V druhém tom samém mám jednoho bojovníka. Vypadají spokojeně, plavou po celém, oždibují rostlinky. Krmím (dle příspěvku Komety) 2x denně. Přebytky sežerou šneci. Voda čirá, voní jako rybník.


Mám akvárko 10 l s 3 endlerkami a 3 krevetkami.

Jenom mě zajímá. Co máte na dně? Jestli řešíte odkalování. Ale možná jenom výměna vody stačí.

Ladd
Ladd (54 příspěvků) 03.03.2024, 08:10:30 xxx:xxx.3815:8d2e

Mám písek. Odsávám hadičkou,

Jsem v rybičká začátečník. Dočasně jsme stěhovali kočku do bytu, idea byla, ať se má na co koukat. Nekouká, koukám já.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.