Aktuálně: 4 979 inzerátů173 977 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Převoz ryb při stěhování

Jitka (neregistrovaný) 21.03.2024, 07:48:41 xxx.xxx.135.242

Mám akvárium, 200 litrů. V něm 4 velké skaláry, 2 ancistruse, 2 čichavce, 2 sumečky, 2 ryby, asi sekavce žijící v písku. To vše již mnoho let. Nyní mám problém. Mám se stěhovat skoro 250 km daleko a nevím, jak to všechno převést. Jak lze ryby převážet? Nebo je lepší vše prodat a založit akvárium nové? Děkuji za radu. Jitka

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 21.03.2024, 09:36:43 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Jitka z 21.03.2024, 07:48:41

Nejsem akvarista, ale vím, že existují nějaké boxy na transport  - posílají se tak i mezi akvaristy

tady to vozí asi v pytlíkách a v termoboxu?

https://www.akva-tera.cz/termoboxy-2/

a tady asi na domácí převoz , kdy to je na kratší cestu a člověk to má pod kontrolou?

https://stegra.cz/akvaristika/prenosne-kontejnery-na-rybky/

Anonymní (neregistrovaný) 21.03.2024, 11:56:34 xxx.xxx.231.93
Odpověď na příspěvek uživatele Jitka z 21.03.2024, 07:48:41

rybky se běžně transportují v igelitových sáčcích s vodou, např. na 50 ks neonek dávám litr a půl vody, což je tak čtvrtina až třetina pytlíku, zbytek objemu se dofoukne čistým kyslíkem z flašky, zajistí gumičkou a je to, v závislosti na přípravě ryb před transportem vydrží i několik dnů. skaláry mají ostré ploutve a pytlík spolehlivě propíchnou, dávají se tlustší a ještě dvojmo. ve vašem případě bych volil zavírací plastové kbelíky na 20l, tak dva až tři, občas během cesty otevřít víko a nechat vyměnit vzduch, vody tak maximálně polovinu kýble, klidně třetinu. předem si připravte odstátou čistou vodu, rybám před transportem vodu v původním akváriu alespoň jednou vyměňte a hlavně je několik dní předtím nekrmte, vydrží bez žrádla bez problémů týden a víc, zato špinavá voda při transportu je zabije překvapivě rychle. ta výměna vody před vložením do transportní nádoby má za cíl jim vyčistit trávicí trakt, čerstvá voda, nejlíp o fous teplejší, působí projímavě🙂nijak netopte, teplá voda zvýší potřebu kyslíku, dvacet stupňů na pár hodin ryby vydrží v pohodě, při tomhle množství ryb je vzduchovací motorek zbytečná věc, hlavní je ta čistá odstátá voda a hlavně to prázdný střevo.

J5
J5 (256 příspěvků) 21.03.2024, 13:20:16 xxx:xxx.1fd8:84cb

Ano, za výše uvedených podmínek také nevidím v samotném transportu problém. Horší to bude těsně po akci. Přijedete na místo a budete muset ryby někam umístit. Pravděpodobně budete mít k dispozici pouze přestěhované prázdné akvárium, tj. stejné podmínky jako při založení nového což nemusí dopadnout nejlépe. Věnoval bych proto stejnou pozornost jako rybám přestěhování stávajícího substrátu, rostlin a filtrů. Tak aby byl nastolen běžný režim a biologická rovnováha co nejdříve.

Janazevsi
Janazevsi (65 příspěvků) 21.03.2024, 16:24:41 xxx.xxx.164.121

Já se stěhovala s podobným osazenstvem a akvárium 240 litrů ,247 km daleko. S přáteli, co mi pomáhali, jsme to udělali takto. Vzali jsme plastový sud s víkem, dali do něj ještě igelit ( po celém sudu, vršek jsme uchytili víkem. Do sudu velkou část vody z akvária a ryby. Písek, kořen, kameny, samozřejmě do kbelíků. Akvárko jsme obalí hadry a v koněbusu uložili tak, že nemělo šanci se pohnout. Sud s rybami byl zaklíněn mezi sedadlo auta. Rostliny v pytlících s vodou. Po přestěhování jsem akvárko normálně zprovoznila, nalila část vody čerstvé a zbytek vody s rybami jsem tam normálně vylila. Na úpravu čerstvé vody jsem použila regulátor akvarijní vody. Ryby v pohodě přežily ( šneci taky), jen většina rostlin to nedala, akorát vodní mor byl bez úhony. Ryby neměly žádné následky a dožily se slušného věku.

Jitka (neregistrovaný) 22.03.2024, 09:17:03 xxx.xxx.135.242

Děkuji moc všem. Skočím do zverimexu vím že tam mají ty transportní sáčky. Zkusím jestli by mi jich pár neprodali. Napadlo mě to také ale říkala jsem si že to je jednom na nezbytně krátkou dobu aby se v tom neudusili. Nenapadlo mě že vydrží několik hodin nebo jak píšete dokonce několik dnů. S tím založením akvária máte také pravdu myslela jsem nechat akvárium postavené v kufru a aspon 20 litrů vody tam nechat kvůli bakteriím.

ClitoLynx (neregistrovaný) 22.03.2024, 12:03:07 xxx.xxx.231.93
Odpověď na příspěvek uživatele Jitka z 22.03.2024, 09:17:03

sáčky skaláři propíchají a aby v nich ryby vydržely delší dobu, musí být naplněny kyslíkem, ne vzduchem…ale to zas neplatí u čichavců a ostatních ryb, které dýchají vzduch nad hladinou, ty čistý kyslík zabije. osobně bych šel do těch kýblů…

J5
J5 (256 příspěvků) 22.03.2024, 13:46:03 xxx:xxx.e710:7864
Jitka:

Děkuji moc všem. Skočím do zverimexu vím že tam mají ty transportní sáčky. Zkusím jestli by mi jich pár neprodali. Napadlo mě to také ale říkala jsem si že to je jednom na nezbytně krátkou dobu aby se v tom neudusili. Nenapadlo mě že vydrží několik hodin nebo jak píšete dokonce několik dnů. S tím založením akvária máte také pravdu myslela jsem nechat akvárium postavené v kufru a aspon 20 litrů vody tam nechat kvůli bakteriím.


Já Jitko samozřejmě neznám vaše možnosti a podmínky, tak to prosím berte v úvahu. Když se však zamýšlím nad vaším plánem je možné že ryby + akvárko + substrát převezete v pořádku, manžela nebo přítele už méně. Proč? 200l akvárium bude mít rozměry cca 100x50x45 cm, potřebujete tedy 2 m2 skla. Běžná síla skla na takové akvárium bývá 8 mm, m3 skla váží 2600 kg. Z toho vyplívá že akvárium bude samo o sobě vážit okolo 50kg. Pokud k tomu připočítáme substrát a zbytkovou vodu, jak píšete, není vyloučeno že finální váha bude okolo 100 kg. To celé bude v úhledném ale velice těžko uchopitelném a manipulovatelném, křehkém balíčku. Musíte mít ve svého manžela mimořádnou důvěru a nebo je to opravdu pořádný chlapák. Já bych to nedal ani s odrostlým synkem 🤒. Když ovšem navštívíte obchod typu OBI, Hornbach nebo běžné větší stavebniny, tak na substrát koupíte 10l černé stavební kyblíky cca 40,- ks a v oddělení barev (obvykle) bílé kyblíky s víkem cca 80-100,- ks na ryby a můžete celý náklad rozdělit a bezpečně transportovat. Tak asi tak.

Sardullah
Sardullah (960 příspěvků) 23.03.2024, 11:25:43 xxx.xxx.189.104

Pokud se bude transportovat v sáčku, tak se dají koupit kyslíkové tablety.

(Tablety kyslíku JBL OXYTABS dodají kyslík do akvarijní vody při transportu ryb, při léčbě ryb, v malých akváriích nebo při rybaření pro uchování živých návnad.)

U těch skalár záleží na velikosti…pokud jsou to už velké dospělé kusy, tak bych volila raději kyblík než sáček…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.