Aktuálně: 4 361 inzerátů188 672 diskuzních příspěvků17 945 uživatelů

Zoo Hodonín

Světem zvířat od andulky po žraloka

Hodnocení návštěvníků (7x)

57 % 60 % - zvířata 54 % - klece a výběhy 43 % - služby pro návštěvníky 63 % - lokality 63 % - ceny
7 hodnocení
5040

Zoo Hodonín - základní informace

Adresa:U Červených domků 3529
695 01 Hodonín
Telefon:518 346 271
E-mail:info@zoo-hodonin.cz
Www: http://www.zoo-hodonin.cz
Rozloha (celková/expozice):8 ha / 5 ha
Počet chovaných druhů:105 druhů
Počet chovaných jedinců:392 zvířat
Mapa zoologické zahrady: Zoo Hodonín

Zoo Hodonín - informace pro návštěvníky

Otevírací doba
Duben-září: 9:00 - 19:00
Březen a říjen: 9:00-17:00
Listopad-únor: 9:00 - 16:00
Vstupné
Dospělí: 148 Kč 
Děti (3-15 let), senioři, studenti a ZTP: 98 Kč 
Rodina 2+2: 398 Kč

Zoo Hodonín - kde nás najdete

Zoo Hodonín

Zoo Hodonín je zoologická zahrada nacházející se na severozápadním okraji města Hodonín poblíž silnice I/55 vedoucí z Břeclavi do Uherského Hradiště. Jedná se o jednu z nejmladších zoo v České republice a oceňována je především díky svému přírodnímu rázu v krásném prostředí lužního lesa.

Historie:
Zoologická zahrada Hodonín vznikala z podnětu tehdejšího městského národního výboru v čele s předsedou Emilem Schwarzem od roku 1973 a na její stavbě se svépomocí podíleli i obyvatelé města a některé místní organizace. Od roku 1976 byl částečně zpřístupněn zookoutek, který pak byl oficiálně otevřen 29. září 1977. K vidění zde tehdy byly pouze některé druhy domácích zvířat, šelem a malých opic.

Již o pět let později bylo jasné, že o expozice je velký zájem a zookoutek dostal statut zooparku. V roce 1992 si díky svým aktivitám vysloužil status zoologické zahrady.

ZOO Hodonín v číslech:
Zoo Hodonín hospodaří na 8 hektarech hektaru vodních a parkových ploch, z čehož expoziční plochy tvoří 5 hektarů. Jejím zřizovatelem je město Hodonín.

Návštěvnost se dlouhodobě pohybuje mezi 110–130 tisíci lidí, v roce 2007 do zoologické zahrady přišlo 134 695 návštěvníků a v roce 2008 zaznamenala historický rekord, když ji navštívilo 146 281 lidí. Počet zaměstnanců se pohybuje kolem 30 osob a celkové náklady v roce 2008 dosáhly více než 18 mil. Kč. Zoologická zahrada Hodonín v současnosti chová přes 500 zvířat 173 druhů (údaj ke 31. 12. 2008), z nichž sedmdesát patří mezi ohroženou světovou faunu. Nechybí mezi nimi ani silně ohrožené druhy vedené v Červené knize ohrožených zvířat nebo CITES a mezi návštěvníky oblíbená zvířata jako orangutan sumaterský, tygr ussurijský, jaguár, vlk hřivnatý či dnes již pouze v zoologických zahradách přežívající lev berberský. Zoo Hodonín je vedle Zoo Olomouc v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZ) jediná, která chová žraloky černoploutvé. V mořských akváriích je také možno spatřit korály, sasanky a mnoho druhů ryb, sladkovodní akvárium obývají např. želvy, kajmani a piraně. Svůj speciální pavilon zde mají i papoušci, mezi nimiž dominují zejména vzácné ary zelené, ary vojenské a tukan obrovský, u něhož se v této zahradě rovněž jako jediné v rámci UCSZ zdařil odchov. Zkušenosti mají i s chovem loriů.

V roce 2019 se ZOO Hodonín pyšnila nejvyšší návštěvnou v historii, kdy zavítalo do zahrady téměř 200 000 návštěvníků. Ovšem v roce 2021 postihly zahradu hned dvě katastrofy, znamenající nejnižší návštěvu za 15 let - 113 529 turistů. Zoo byla na delší dobu dvakrát uzavřená. Poprvé to bylo od 1. ledna do 11. dubna z důvodu nařízení vlády v souvislosti s pandemií koronaviru a podruhé od 25. června do 30. července kvůli zásahu části zahrady silným tornádem, které se prohnalo jižní Moravou.

Účast ZOO Hodonín v organizacích:

Zoo Hodonín je členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZ) a spolupracuje s koordinátory Evropských chovných programů ohrožených druhů (European Endangered Species Breeding Programmes, EEP) a Evropských plemenných knih.

Vedlejší činnost:

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v městské čtvrti zvané Bažantnice nedaleko silnice I. třídy č. 55 vedoucí z Břeclavi do Uherského Hradiště. Odstavné parkoviště pro motoristy je umístěno cca 100 m od vstupní brány zoo. Od vlakového a autobusového nádraží je zoo vzdálena asi 20 minut chůze, zastávka MHD Bažantnice II. stojí od zoo asi 10 minut pěšky.

Každoročně zoo pořádá mnoho akcí pro veřejnost, mj. Den Země, Den dětí, křtiny zvířat, Mezinárodní den zvířat, vánoční zdobení stromků pro zvířata či Dreamnight (Noc snů) pro tělesně a mentálně postižené děti. Pro návštěvníky zde vzniklo několik dětských hřišť s různými atrakcemi a kontaktní koutek s výběhy domácích zvířat. K dispozici je též obchod se suvenýry, dva bufety s posezením a prostor pro kulturní akce.

Mezi významné aktivity zoo patří činnost vzdělávacího centra s ubikacemi a výběhy velkých kočkovitých šelem. Nabízené programy jsou určeny dětem z mateřských a základních škol, středoškoláci se mohou zúčastnit speciálních programů po domluvě mezi zoo a jejich vyučujícím.

Od roku 1996 provozuje Zoologická zahrada Hodonín Útulek pro opuštěné psy.

Současnost:

Ambiciózní přestavba areálu byla zahájena v roce 2018. Celou zoo architekti dělí na šest geografických částí, dvě budou africké, další pak euroasijská, jihoamerická, australská a asijsko-subtropický region. V každé vznikne několik objektů. Návštěvníci se budou moci pohybovat ve výběhu spolu s tučňáky, kteří si od nich mohou odskočit do bazénu. Hrošíci liberijští či tapíři jihoameričtí budou na dosah ruky.