Zoo Ústí nad Labem

... pro každého něco

Zoo  Ústí nad Labem
Zoo  Ústí nad Labem

Zoo Ústí nad Labem - základní informace

Adresa:Drážďanská 23
400 07 Ústí nad Labem
Telefon:475 503 354
E-mail:zoo@zoousti.cz
Www: www.zoousti.cz
Rozloha (celková/expozice):26 ha / 25 ha
Počet chovaných druhů:214 druhů
Počet chovaných jedinců:1114 zvířat
Mapa zoologické zahrady: Zoo  Ústí nad Labem

Zoo Ústí nad Labem - informace pro návštěvníky

8:00 - 18:00 : 8:00 - 18:00
9:00 - 16:00: 9:00 - 16:00
Dospělí: 100 Kč 
Děti do 3 let: zdarma 
Děti 3-15 let: 50 Kč 
Studenti, senioři: 50 Kč 
Rodinné vstupné (2 dospělí+2 děti): 270 Kč 
ZTP, ZTP/P: 50% sleva

Zoo Ústí nad Labem - kde nás najdete

Zoo Ústí nad Labem

Zoologická zahrada Ústí nad Labem je zoo v Ústí nad Labem, umístěná na svahu Mariánské skály východně od centra města.

Hlavní zásluhu na jejím vzniku měl podnikatel a obchodník Heinrich Lumpe. Tento uznávaný ornitolog odkoupil v roce 1908 od obce pozemky na místě bývalé cihelny na svahu Mariánské skály a založil zde soukromou ptačí rezervaci o rozloze šesti hektarů, známou pod jménem „Lumpepark“. V roce 1914 otevřel tento park pro veřejnost.

Po první světové válce se v okolí Ústí rozšiřoval průmysl, ale za velké podpory veřejnosti Lumpepark zůstal zachován. Za pomoci obětavých pracovníků parku se ho podařilo udržet i po Lumpeho smrti v roce 1936. Přežil i další válku, i když ho čekaly rozsáhlé změny.

Po druhé světové válce přešel park do vlastnictví státu a stal se z něj zookoutek pro obyvatele Ústí nad Labem. Velkého rozmachu dosáhla zoo v 70. letech, kdy se rozrostla na dnešních 26 hektarů. Začaly se stavět nové pavilony šelem, exotária, výběhy pro nosorožce, žirafy, slony, zebry a antilopy.

V zoo se v roce 1989 natáčel film Dva lidi v zoo. Hlavní zvířecí filmovou hvězdou se stal tehdy maličký samec Ňuňák, který po natáčení i se svou budoucí partnerkou Ňuninkou v zoo zůstal.

Celkem zahrada chová 204 druhů zvířat ve více než tisíci kusech. Řada z nich je velmi vzácných. Mnoho druhů se zde také podařilo odchovat, jako například levharty mandžuské, irbise, nosorožce atd.

V roce 2011 byla stavba Asijského domu odložena na neurčito, podobně jako další projekty - Africká savana, pavilon pro aligátory atd. z finančních důvodů, v ZOO se zatím opravuje pouze výběh s ustájením pro zebry. Existuje hrozba, že v ZOO bude ukončen chov slonů, jelikož se ani jeden z pokusů o umělé oplodnění Dehli nepodařil. ZOO se však s pomocí svých sponzorů bude snažit o záchranu tohoto chovu.