Jasoň červenooký

Parnassius apollo

Výskyt: Evropa
Délka před. křídla: 3 cm
Rozmnožování: I. generace ročně
Hostitelské rostliny: Rozchodníky
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3826 zobrazení     1 komentář

Znaky

Délka předních křídel kolem 3 cm. Rozmístění černých skvrn a červeně nebo žlutě vyplněných kroužků - ok (na zadním křídle) je velmi charakteristické, ale v detailech mimořádně proměnlivé. Tento druh je proto možné snadno poznat, ale sotva nalezneme dva zcela stejné exempláře. Jeho proměnlivost vedla k popisu mnoha forem a subspecií. Skoro v každém údolí v Alpách, kde se jasoň červenooký vyskytuje, má poněkud odlišnou kresbu křídel. Jinak je rozšířený jen velmi ostrůvkovitě, takže je malá pravděpodobnost, aby se sousední populace mezi sebou křížily.

Stanoviště

V horách od údolních poloh až do 2000 m. n. m., též v pahorkatinách, ale jen velmi lokálně; zvláště na vápencích.

Rozšíření

Norsko, Švédsko, Finsko, západní část Ruska; Karpaty, Alpy, Apeniny, Pyreneje, pohoří Dalmácie, jižní Francie, střed Španělska, Andalusie, Sicílie a severní Řecko.

Výskyt

V oblasti rozšíření se jen na některých lokalitách dosud vyskytuje hojně. Nevhodnými zásahy do životního prostředí i nadměrným odchytem sběrateli byl v průběhu století na mnoha lokalitách zcela vyhuben. V místech dosavadního výskytu je jasoň červenooký přísně chráněný.

Motýl

Motýli létají poměrně dlouho od června do srpna.

Housenka

Duben až červen. Obvykle přezimuje malá housenka, ale někdy zůstává vyvinutá housenka ve vaječném obalu až do jara a teprve pak ho opouští.

Hostitelské rostliny

Housenky žijí téměř výhradně na rozchodnících, nejčastěji na rozchodníku bílém (Sedum album).

Poznámka

V České republice je jasoň červenooký vyhynulým druhem, na Slovensku výskyt velmi lokální; více či méně odlišné populace v různých pohořích Karpat jsou pod přísnou ochranou.

Jasoň červenookýNázvy ve světě

Anglicky: Apollo, Finsky: Isoapollo, Francouzsky: Apollon, Holandsky: Apollovlinder, Chorvatsky: Apolon, Německy: Apollo, Norsky: Apollosommerfugl, Polsky: Niepylak apollo, Rusky: Аполлон обыкновенный, Slovensky: Jasoň červenooký, Srbsky: Apolo, Španělsky: Apolo, Švédsky: Apollofjäril

Foto: http://commons.wikimedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.07.2015, 21:07
Na fotce je jiný druh jasoně, a sice jasoň alpský, Parnassius phoebus.