Znaky
Délka předních křídel kolem 3 cm. Rozmístění černých skvrn a červeně nebo žlutě vyplněných kroužků - ok (na zadním křídle) je velmi charakteristické, ale v detailech mimořádně proměnlivé. Tento druh je proto možné snadno poznat, ale sotva nalezneme dva zcela stejné exempláře. Jeho proměnlivost vedla k popisu mnoha forem a subspecií. Skoro v každém údolí v Alpách, kde se jasoň červenooký vyskytuje, má poněkud odlišnou kresbu křídel. Jinak je rozšířený jen velmi ostrůvkovitě, takže je malá pravděpodobnost, aby se sousední populace mezi sebou křížily.
Stanoviště
V horách od údolních poloh až do 2000 m. n. m., též v pahorkatinách, ale jen velmi lokálně; zvláště na vápencích.
Rozšíření
Norsko, Švédsko, Finsko, západní část Ruska; Karpaty, Alpy, Apeniny, Pyreneje, pohoří Dalmácie, jižní Francie, střed Španělska, Andalusie, Sicílie a severní Řecko.
Výskyt
V oblasti rozšíření se jen na některých lokalitách dosud vyskytuje hojně. Nevhodnými zásahy do životního prostředí i nadměrným odchytem sběrateli byl v průběhu století na mnoha lokalitách zcela vyhuben. V místech dosavadního výskytu je jasoň červenooký přísně chráněný.
Motýl
Motýli létají poměrně dlouho od června do srpna.
Housenka
Duben až červen. Obvykle přezimuje malá housenka, ale někdy zůstává vyvinutá housenka ve vaječném obalu až do jara a teprve pak ho opouští.
Hostitelské rostliny
Housenky žijí téměř výhradně na rozchodnících, nejčastěji na rozchodníku bílém (Sedum album).
Poznámka
V České republice je jasoň červenooký vyhynulým druhem, na Slovensku výskyt velmi lokální; více či méně odlišné populace v různých pohořích Karpat jsou pod přísnou ochranou.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel