Babočka bodláková

Cynthia cardui

Výskyt: Celá Evropa
Délka před. křídla: 3 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Bodlák, pcháč, lopuch, kopřiva
velikost písma:  A A A
11.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5687 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Přední křídla téměř 3 cm dlouhá. S jinými našimi druhy baboček ji nelze zaměnit pro odlišnost zbarvení svrchní i spodní strany obou párů křídel. Na rubu pestře zbarvených zadních křídel má babočka bodláková při okraji řadu kruhových skvrn, které u ostatních našich baboček chybějí.

Stanoviště

Teplé a výslunné biotopy s výskytem hostitelských bylin. V horách zastihneme motýly až do 2000 m. n. m.

Rozšíření

Celá Evropa, ale jen v jižní Evropě může babočka bodláková úspěšně přezimovat. Do oblasti severně od Alp a dále do střední a severní Evropy přilétají každoročně motýli z jihu a nakladením vajíček zde zakládají letní generaci. Mnohdy táhnou ve velkém množství a na vhodných místech je tah ve směru jih-sever za slunečného počasí dobře pozorovatelný. Druh zalétává až na sever Britských ostrovů a na Island.

Výskyt

Hojný, v době tahu místy velmi hojný, ale početnost v různých letech kolísá. Letní generace bývá u nás méně početná než u babočky admirála.

Motýl

Do střední Evropy přilétají motýli z jihu od května do července v závislosti na počasí. Vytvářejí zde dvě generace, I. v červenci a srpnu, II. v září až říjnu. V příznivých letech se může vyskytnout i III. generace. Protože přílet motýlů z jihu probíhá v poměrně dlouhém časovém období, můžeme je někdy zastihnout společně i s čerstvě vylíhlými jedinci I. generace, jejichž vývoj proběhl u nás. Často tak dochází k posunu generací, a proto není mnohdy možné přesně rozpoznat, ke které generaci motýli patří.

Housenka

I. generace červen až červenec, II. srpen až září. Také u housenek nebývá výrazná hranice mezi generacemi.

Hostitelské rostliny

Jako hostitelské rostliny využívá babočka bodláková různé druhy bodláků a pcháčů, také lopuch, kopřiva, podběl.

Babočka bodlákováNázvy ve světě

Anglicky: Painted Lady, Švédsky: Tistelfjäril, Italsky: Vanessa del cardo, Maďarsky: Bogáncslepke, Německy: Distelfalter, Norsky: Tistelsommerfugl, Polsky: Rusałka osetnik, Rusky: Репейница, Slovensky: Babôčka bodliaková, Španělsky: Bella Dama, Dánsky: Tidselsommerfugl, Finsky: Ohdakeperhonen, Francouzsky: Belle dame, la, Holandsky: Distelvlinder, Chorvatsky: Stričkov šarenjak

Foto: http://www.panoramio.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.