Znaky
Délka předního křídla 1,5-1,9 cm. Je charakteristickým zástupcem skupiny. Přední křídlo má srpovitě protažené, na vnějším okraji vroubkované. Tím se srpokřídlec březový liší od všech ostatních evropských srpokřídleců. Dále jsou na předním křídle nápadné dvě téměř rovnoběžné hnědé příčky a na vnějším okraji skvrnité třásně. Zadní křídlo je světlejší.
Stanoviště
Především vlhčí smíšené lesy v pahorkatinách a v horách, rašeliniště, břehové porosty podél potoků a řek.
Rozšíření
Téměř celá Evropa. Na severu, odkud LINNÉ druh popsal, se vyskytuje až k severní hranici listnatého lesa. V teplých jižních oblastech, především v Itálii a na Balkáně, vystupuje až do výšky 1200 m. n. m. V Asii areál pokračuje až na Dálný Východ.
Výskyt
Na vhodných biotopech je srpokřídlec březový dosti hojný, místy však jen jednotlivě nebo vzácně. Létá zejména za soumraku a v noci.
Motýl
Většinou dvě generace: I. od konce dubna až do začátku června, II. v červenci a v srpnu. V severních oblastech Evropy a ve vyšších polohách se motýli líhnou později, zpravidla mají jen jednu generaci.
Housenka
I. generace v září, II. v červenci. Spřádá k sobě listy sloužící za potravu a v nich se ukrývá před nepřáteli a deštěm. Také kukla zůstává mezi sepředenými listy, na podzim s nimi i opadává a v suchém listí přezimuje až do jara.
Hostitelské rostliny
Jen bříza a olše.
Komentáře ke zvířeti