Tykadla tohoto druhu jsou krátká a poměrně silná, 10 členná. Velké, hustě pýřité oči samečka se na čele vzájemně dotýkají. Samička má oči malé, lysé, oddálené. Nohy této muchnice jsou silné, přední stehna obyčejně ztloustlá, přední holeně krátké, vybíhající na konci v dlouhý zahnutý trn. Tělo tohoto druhu z řádu dvoukřídlých (Diptera) a čeledi muchnicovití (Bibionidae) je včetně nohou zbarveno zcela černě, všude černě pýřité, lesklé. Přední okraj křídel je poté načernalý. Kyvadélka tohoto druhu jsou hnědá. Velikost muchnice březnové se pohybuje od 10 do 13 milimetrů.
Muchnice březnová se vyskytuje v lesích, a to pouze v jarních měsících (od měsíce března do měsíce května). Dospělec létá poměrně pomalu, jakoby váhavě a přitom má své dlouhé nohy svěšené svisle dolů. V některých místech se objevuje zjara přemnožený ve velikém množství.
Larvy muchnice březnové se živí humusem v půdě, příležitostně okusují larvy též kořínky obilí, čímž mohou způsobovat velké místní škody. V lese mohou larvy muchnice březnové při přemnožení škodit mladým sazenicím ve školkách.
Čeleď muchnicovití (Bibiobidae) zahrnuje více než 400 druhů, z toho se jich v České republice vyskytuje zhruba dvě desítky.
Komentáře ke zvířeti