Páteříček sněhový se u nás vyskytuje téměř všude od jara do léta na bylinách, keřích i na zemi. Je 12 milimetrů velký. Na oranžovém štítě je charakteristická černá skvrna, která se vždy dotýká předního okraje. Zbytek těla, včetně dlouhých tykadel a končetin je černý. Na první pohled připomíná tento brouk světlušku, ovšem nesvětélkuje.
Páteříček sněhový pomalu leze a pátrá po drobném hmyzu, kterým se živí. Občas však okusuje i mladé výhonky rostlin. Také jeho sametově černé larvy, porostlé chloupky a vyzbrojené silnými kusadly, jsou dravé a kromě hmyzu přepadávají i drobné měkkýše. Nejčastěji obývá kvetoucí louky a okraje lesů, kde lze nalézt i ve velkých počtech na okoličnatých rostlinách
Larvy přezimují v zemi, ale když svítí sluníčko, často vylézají brzy zjara i na sníh (odsud pochází jeho druhové jméno sněhový). Po přezimování se kuklí. Larvy jsou černé, hustě ochlupené.
Brouci loví na květech drobný hmyz, larvy loví na zemi. V česky mluvících zemích se jim říká páteříčci pro tvar těla, který připomíná oblek duchovního, v anglicky mluvících zemích jim říkají Soldier beetle, podle červeného zbarvení páteříčka sněhového, který tvarem těla a zbarvením připomíná vojáka červenokabátníka.
Komentáře ke zvířeti