Červotoč umrlčí je drobný, jen čtyři až sedm milimetrů dlouhý brouček. Je velice rozšířený. Celé tělo má černohnědé, jen na štítu u obou zadních rohů jsou přítomny zlatožluté skvrnky.
Žije ve dřevě, kde vyžírá chodbičky. V domácnostech často vrtá ve starém nábytku. V době svatební brouk naráží hlavou do stěn svých chodbiček a „klepe“; tím láká červotoč umrlčí k sobě partnera.
Samice klade do dřeva, nebo do starých chodbiček vajíčka, z kterých se potom líhnou larvy, které dřevo vyžírají. Podle podmínek trvá vývoj brouka dva až tři roky.
Dříve na venkově pověrčiví lidé věřili, že zvuky těchto „umrlčích hodin“ oznamují smrt člena rodiny. Je široce rozšířený, vyvíjejí se ve starém, suchém, jehličnatém i listnatém dřevě, i ve zpracovaném. Napadá dřevo, které je zabudováno ve stavbách již několik let. Čerstvé dříví nenapadá. Napadá především dřevo v místech vystavených působení zimních mrazů. Ve zděných obytných domech se usídluje na střešních trámech, v záklopech stropů, v podlahových prknech. Červotoč umrlčí napadá konce trámů, v místech uložení do venkovních stěn, zejména v místech, kde zatéká. Nábytek obvykle nepoškozuje. Jako ochrana stačí nové dřevo natřít nebo nalakovat.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel