Bázlivec vrbový

Lochmaea caprea

Délka těla: 4-6 mm
Potrava: Listy vrby
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1988 zobrazení     0 komentářů

Bázlivec vrbový je podlouhlý, žlutavě hnědý, 4–6 milimetrů dlouhý brouk, s relativně dlouhými tykadly. Krovky jsou lysé, hustě tečkované. Vajíčka, o průměru 0,5 mm, jsou bledě žlutá až hnědě žlutá. Larvy jsou 5–6 mm dlouhé, bledě zelenkavě žlutavé s množstvím černých plošek a bradavek.

Brouci se objevují v druhé polovině května a první polovině června, kdy děrují mladé listy nebo ožírají jemnou kůru mladých výhonků. Oplodněné samičky kladou vajíčka těsně pod půdní povrch nebo na spodní stranu listů. Vylíhlé larvy vylézají na hostitelské rostliny, kde na spodní straně skeletují listy. Na kuklení zalézají do země. Celý vývoj trvá asi 2 měsíce. V průběhu srpna a 1. poloviny září prodělávají mladí brouci úživný žír a přezimují.

Bázlivec vrbový vytváří dvě odlišně potravně vázané biologické formy – vrbovou a březovou. Březová forma může na mladých, 5–10 let starých břízách způsobovat občasné holožíry. Silně napadené dřeviny postupně od vrcholu směrem dolů odumírají. Vrbová forma se občas masově přemnoží na keřovitých vrbách, případně mladých topolech, které poškozuje žírem na listech a terminálních pupenech. Výhonky se následně větví, nevyzrávají a jsou poškozovány časnými mrazy.

Bázlivec vrbovýNázvy ve světě

Dánsky: Rødbrun birkebladbille, Německy: Gelber Weidenblattkäfer, Slovensky: Váhavec rakytový

Foto: http://www.tuin-thijs.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.