Síťnatka platanová

Síťnatka platanová

Corythucha ciliata

Výskyt: Evropa
Velikost: 3-4 mm
Škodlivost: Deformace listů
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2184 zobrazení     0 komentářů

Síťnatka platanová je drobná ploštice dorůstající velikosti kolem 3–4 mm. Nápadná je svým vzhledem, který připomíná obloukovitě vystříhávaný „kousek igelitu“. Černé tělo dospělců je kryto průhlednými polokrovkami s bílou, relativně hustou žilnatinou a dvěma tmavými skvrnami uprostřed. Tykadla jsou hnědavě bílá. Při detailním pohledu je na povrchu těla zřejmé obrvení. Nymfy jsou drobnější, převážně tmavě hnědé až černé, vřetenovité s hnědavě žlutými končetinami a tykadly.

Dospělci kladou vajíčka na jaře na spodní stranu listů. Na přelomu léta se z vajíček líhnou nymfy, které koncem srpna přecházejí v dospělce. Dospělé ploštice sají, v závislosti na počasí, až do podzimu – nápadným pobytovým znakem této drobné ploštice jsou malé kupičky černého trusu přilepené na spodní straně listů. Na zimu zalézají do škvír pod destičkovitou kůrou, kde ve skupinách přezimují.

Síťnatka platanová žije jak na mladých stromcích, tak na vzrostlých stromech. Larvy a dospělci sají na spodní straně listů, čímž dochází k postupnému blednutí a žloutnutí jejich čepelí, což je mnohdy patrno již z velké dálky. Mladé listy se mohou vlivem sání deformovat a při silném napadení odumírat a předčasně opadávat. Svým sáním snižuje hodnotu především parkových výsadeb.

Síťnatka platanováNázvy ve světě

Anglicky: Sycamore Lace Bug

Foto: http://www.landesmuseum.at

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.