Polník dvojtečný

Polník dvojtečný

Agrilus biguttatus

Výskyt: Evropa
Velikost: 8,5-12 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2802 zobrazení     0 komentářů

Polník dvojtečný je poměrně hojným druhem, vyskytujícím se především na zalesněných stráních a také na okrajích polí v blízkosti lesa. Za slunných květnových dnů brouci sedají na květech nebo také pařezech na pasekách.

Polník dvojtečný je štíhlí, v dospělosti dosahuje tento druh velikosti děla v rozmezí 8,5 - 12 milimetrů délky. Ve zbarvení krovek polníka dvojtečného převládá hnědozelená barva. Hlava je černá. Končetiny, břicho a hruď jsou oranžové barvy. Druhový název dvojtečný, dostal tento zástupce z čeledu krascovitých kvůli dvěma černým tečkám na oranžovém záhlaví. Z dálky mohou tyto dvě černé tečky na oranžovém podkladě připomínat oči. Ve slunečním svitu však hraje zbarvení těla polníka nejrůznějšími odstíny barev.

Larvy tohoto druhu se vyvíjejí v dubových pařezech, a proto nepatří mezi škůdce.

Polník dvojtečný náleží do čeledi krascovití (latinsky Buprestidae). Tato čeleď zahrnuje malé až velké, většinou shora zploštělé brouky s protáhlým tělem. Obvykle jsou zástupci této čeledi pestře kovově leskle zbarvení. Larvy jsou vždy beznohé a slepé, většinou se jejich vývoj odehrává ve dřevě. V naší republice žije kolem 120 druhů patřících do této rozšířené čeledi.

Polník dvojtečnýNázvy ve světě

Chorvatsky: Dvotočkasti hrastov prstenar, Německy: Zweifleckiger Prachtkäfer, Slovensky: Krasoň dvojškvrnný

Foto: http://www.meloidae.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.