Polník dvojtečný je poměrně hojným druhem, vyskytujícím se především na zalesněných stráních a také na okrajích polí v blízkosti lesa. Za slunných květnových dnů brouci sedají na květech nebo také pařezech na pasekách.
Polník dvojtečný je štíhlí, v dospělosti dosahuje tento druh velikosti děla v rozmezí 8,5 - 12 milimetrů délky. Ve zbarvení krovek polníka dvojtečného převládá hnědozelená barva. Hlava je černá. Končetiny, břicho a hruď jsou oranžové barvy. Druhový název dvojtečný, dostal tento zástupce z čeledu krascovitých kvůli dvěma černým tečkám na oranžovém záhlaví. Z dálky mohou tyto dvě černé tečky na oranžovém podkladě připomínat oči. Ve slunečním svitu však hraje zbarvení těla polníka nejrůznějšími odstíny barev.
Larvy tohoto druhu se vyvíjejí v dubových pařezech, a proto nepatří mezi škůdce.
Polník dvojtečný náleží do čeledi krascovití (latinsky Buprestidae). Tato čeleď zahrnuje malé až velké, většinou shora zploštělé brouky s protáhlým tělem. Obvykle jsou zástupci této čeledi pestře kovově leskle zbarvení. Larvy jsou vždy beznohé a slepé, většinou se jejich vývoj odehrává ve dřevě. V naší republice žije kolem 120 druhů patřících do této rozšířené čeledi.
Komentáře ke zvířeti