Drabčík císařský

Staphylinus caesareus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 15-20 mm
Potrava: Tlející látky, hmyz
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8981 zobrazení     2 komentáře

Drabčík císařský je u nás hojně rozšířený. Dosahuje délky 15 až 20 milimetrů. Drabčík císařský je černý brouk, s krovkami hnědočervenými; tykadla a nohy tohoto druhu jsou červenožluté, obruba zadního kraje štítu šíjového a prvního kroužku břišního, jakož i šikmé skvrny na čtyřech kroužcích hřbetních pokryty jsou chloupky zlatožlutými.

Vyskytuje se v letním období. Najdete ho nejčastěji na mršinách zvířat. Brouci i larvy se živí tlejícími látkami, ale přepadají i hmyz, žížaly a měkkýše.

Obecně jsou drabčíci draví, štíhlí brouci z čeledi Staphylinidae. Mají zkrácené krovky a volný zadeček. Obývají rozmanité ekosystémy; určité druhy žijí na mršinách, výkalech, houbách nebo tlejících látkách, jiné žijí v hnízdech různého sociálního hmyzu (např. mravenců a všekazů). Drabčíkovití jsou velmi význačná a rozsáhlá čeleď brouků, čítající nyní již přes 4100 známých druhů ve všech dílech světa; náležejí k broukům pětičlenným (Pentamera), ač výjimkou některé rody v chodidlech mají pouze čtyři, ano i jen tři články. Tělo jejich jest zpravidla tenké a dlouhé, buď válcovité, nebo zploštělé, a krovky vždy zkráceny tak, že valná část hřbetu bývá nepokryta; zvláštností touto, jakož i tím, že mnohé druhy v běhu ohýbají zadeček vzhůru, podobají se drabčíci značně škvorům (Forficula).

Drabčík císařskýNázvy ve světě

Chorvatsky: Veliki kratkokrilac, Maďarsky: Aranysújtásos holyva, Německy: Goldstreifiger Raubkäfer, Slovensky: Drobčík cisársky

Foto: http://www.insecte.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.11.2016, 20:51
teoreticky by mu měla stačit žížala ?
02.11.2016, 20:51
teoreticky by mu měla stačit žížala ?