Žlabatka růžová

Žlabatka růžová

Diplolepis rosae

Výskyt: Evropa
Velikost: 3,4-4,5 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3955 zobrazení     0 komentářů

Žlabatka růžová je velmi hojná. Je 3,4 až 4,5 milimetrů velká, a proto uniká často pozornosti.

Hostitelskou rostlinou, jak již napovídá název tohoto druhu, je růže. Žlabatka růžová je hojným druhem po celém území naší republiky.

Hálka (dlouhá 10 – 100 milimetrů) nejčastěji vyrůstá na mladém výhonu růže, může však být i na listu, květu nebo plodu. Má kulovitý tvar s porostem dlouhých rozvětvených chlupů. Hálka je složena z mnoha komůrek. Z počátku převládá zelené zbarvení, později přechází přes žlutou až k červené. Na podzim hálka zasychá a hnědne, ochlupení se redukuje. Na jednom keři mohou být staré i nové hálky současně.

Rostoucí hálka má charakteristický tvar, který nelze zaměnit. Menší uschlé hálky jsou podobné hálkám žlabatky Diplolepis mayri, která má na povrchu krátké, nerozvětvené chlupy.

U žlabatek se samečci vyskytují jen velmi vzácně. U žlabatky růžové je jich zhruba jen 1%, u některých jiných druhů dosud samce nikdo neviděl. Samice jsou ale schopny klást vajíčka partenogeneticky. Zajímavá je jedna z teorií vysvětlujících absenci samečků nákazou samic žlabatek baktérií Wolbachie. Samotný způsob částečné sterilizace samic žlabatek baktérií dosud není plně prozkoumán, je ovšem dokumentovaná silná korelace mezi nákazou samiček Žlabatky bakterií a malým počtem jejich samců.

Žlabatka růžováNázvy ve světě

Německy: Gemeine Rosengallwespe

Foto: http://aramel.free.fr/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.