Datlík tříprstý

Picoides tridactylus

Výskyt: Eurasie, Severní Amerika
Délka: 21,5–24 cm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubace: 12-14 dnů
Potrava: Hmyz, semena, plody
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3133 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Velikostí se vyrovná datlík tříprstý strakapoudu velkému. Sameček má nápadně žluté temeno, samička je černobílá. Má bílý kostřec jako strakapoud bělohřbetý, ale jen u datlíka tříprstého probíhá černý proužek od oka až k černým ramenním partiím. Je tichým druhem.

Prostředí

Datlík tříprstý obývá rozlehlé staré jehličnaté vlhké a stinné lesy. Datlík tříprstý vyžaduje dostatek mrtvých kmenů. Hnízdí v severských lesích Severní Ameriky a Eurasie, východně až po Kamčatku a Japonsko. Mimo to existuje také řada izolovaných populací v horských oblastech Evropy a Asie jižně od areálu souvislého rozšíření.

Rozmnožování

Bubnuje a volá od počátku února do konce května. Hnízdní dutinu vytesává obvykle nízko v živém či suchém stromě. Hnízdí v květnu a v červnu, na vejcích sedí 12 až 14 dní, mláďata krmí v hnízdě 20 až 23 dny. O mláďata se starají oba rodiče i po opuštění budky než zcela osamostatní (zhruba 2 měsíce). V České republice hnízdí na Šumavě, v Blanském lese, Novohradských horách a Beskydech, celková početnost je odhadována na 300-500 párů. Zvláště chráněný jako silně ohrožený druh.

Potrava

Hlavní složku potravy tohoto druhu tvoří hmyz žijící ve dřevě, mravenci, ale i semena a na podzim lesní plody. Častěji než ostatní datli tluče zobákem do padlých stromů.

Datlík tříprstýNázvy ve světě

Anglicky: Three-toed Woodpecker, Finsky: Pohjantikka, Francouzsky: Pic tridactyle, Holandsky: Drieteenspecht, Chorvatsky: Troprsti djetlić, Islandsky: Barkspæta, Italsky: Picchio tridattilo, Maďarsky: Háromujjú hőcsik, Německy: Dreizehenspecht, Norsky: Tretåspett

Foto: http://prmck.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.