Znaky
Zvonohlík citrónový se na první pohled podobá zvonku zelenému, na spodní straně těla je zelenožlutý beze skvrn, má šedý týl, strany ocasu nejsou žluté. Tento druh má drobný zobák. Pták dosahuje v dospělosti délky kolem 12 centimetrů.
Prostředí
Zvonohlík s oblibou obývá horské svahy, na nichž se střídají louky, smrky a sutě. Na severním okraji Alp ve výšce kolem 1500 metrů nad mořem.
Rozmnožování
Ve zpěvu zvonohlíka citrónového můžeme slyšet jak flétnovité, tak i zvonivé pasáže. Někdy zpívá přímo z úplné špičky stromu, jindy zase vyluzuje své příjemné tóny za letu. Hnízdo bývá většinou velice dobře ukryté vysoko ve smrku. Rodičovský pár hnízdečko teple vystele ovčí vlnou a chlupy posbíranými z lesní zvěře. Zvonohlík citrónový hnízdí v měsíci dubnu a v květnu, někdy zahájí hnízdní období i o něco dříve nebo výjimečně také později. Na vajíčkách sedí pouze samička a sameček ji během sezení krmí. Po vylíhnutí se o mláďata starají oba rodiče. Mladí ptáci jsou nenápadně šedohnědí s tmavými podélnými skvrnami a také nemají ihned žlutý kostřec.
Potrava
Zvonohlík citrónový konzumuje semena, zvláště bukvice a také semena slunečnice. Z šípků vyzobávají zvonohlíci jen zrníčka a zanechávají na stopce červené „masíčko“ jako maličký pohárek.
Komentáře ke zvířeti