Zvonohlík citrónový

Zvonohlík citrónový

Serinus citrinella

Výskyt: Evropa
Velikost: 12 cm
Hmotnost: 11-14 g
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 12 dnů
Potrava: Semena
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3525 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Zvonohlík citrónový se na první pohled podobá zvonku zelenému, na spodní straně těla je zelenožlutý beze skvrn, má šedý týl, strany ocasu nejsou žluté. Tento druh má drobný zobák. Pták dosahuje v dospělosti délky kolem 12 centimetrů.

Prostředí

Zvonohlík s oblibou obývá horské svahy, na nichž se střídají louky, smrky a sutě. Na severním okraji Alp ve výšce kolem 1500 metrů nad mořem.

Rozmnožování

Ve zpěvu zvonohlíka citrónového můžeme slyšet jak flétnovité, tak i zvonivé pasáže. Někdy zpívá přímo z úplné špičky stromu, jindy zase vyluzuje své příjemné tóny za letu. Hnízdo bývá většinou velice dobře ukryté vysoko ve smrku. Rodičovský pár hnízdečko teple vystele ovčí vlnou a chlupy posbíranými z lesní zvěře. Zvonohlík citrónový hnízdí v měsíci dubnu a v květnu, někdy zahájí hnízdní období i o něco dříve nebo výjimečně také později. Na vajíčkách sedí pouze samička a sameček ji během sezení krmí. Po vylíhnutí se o mláďata starají oba rodiče. Mladí ptáci jsou nenápadně šedohnědí s tmavými podélnými skvrnami a také nemají ihned žlutý kostřec.

Potrava

Zvonohlík citrónový konzumuje semena, zvláště bukvice a také semena slunečnice. Z šípků vyzobávají zvonohlíci jen zrníčka a zanechávají na stopce červené „masíčko“ jako maličký pohárek.

Zvonohlík citrónovýNázvy ve světě

Anglicky: Citril Finch, Chorvatsky: Planinska žutarica, Německy: Zitronengirlitz, Slovensky: Stehlík žľutozelený

Foto: http://pticefauneevrope.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.