Ačkoli patří vychuchol povolžský mezi krtky, chová se jako vodní rejsek. Má hustou, lesklou, velmi ceněnou srst. Ocas je zploštělý k pádlování a kormidlování a zadní nohy mají úplnou plovací blánu, přední neúplnou. Svým dlouhým citlivým nosem vyhledává vychuchol povolžský v noci potravu v říčním bahně a pod kameny. Vychuchol žije ve skupinách, což je pro hmyzožravce netypické, a ukrývá se v norách vyhrabaných v břehu.
Vychuchol povolžský dorůstá délky těla 18-21 centimetrů, ocasu 17-21 centimetrů, hmotnost dospělého jedince kolísá mezi 200-400 gramy.
Ve volné přírodě se vychuchol povolžský vyskytuje ve východní Evropě a střední Asii; v pomalu tekoucích řekách, jezerech, rybnících, kanálech a bažinách.
Po staletí byl vychuchol povolžský loven pro kožešinu, ale nyní je přísně chráněn. Dosud je však ohrožen ničením vodních biotopů. Jediným příbuzným je vychuchol pyrenejský, žijící v Pyrenejích v severním Španělsku a Portugalsku.
Vychucholové jsou drobní hmyzožravci příbuzní krtkům. Jsou známy pouze dva druhy, oba žijí v Evropě: vychuchol pyrenejský na Pyrenejském poloostrově, větší vychuchol povolžský v povodí Volhy a Donu. Živí se bezobratlými a drobnými obratlovci, které loví ve vodě.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel