Kynkažu

Kynkažu

Potos flavus

Výskyt: Amerika
Délka: 39-76 cm
Hmotnost: 1,4-4,7 kg
Březost: 98-120 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Délka života: Až 24 let
Potrava: Především ovoce, méně obratlovci
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7481 zobrazení     0 komentářů

Kynkažu je krásný zlatohnědý nebo plavý až tmavě šedohnědý medvídek, je velmi čilý obratně šplhá za pomoci ovíjivého ocasu a dlouhých drápů na nohou s tlustými polštářky. Kynkažu vede noční život, hlavně v korunách stromů, kde hledá potravu, a hnízdo má ve stromových dutinách nebo v houští. Vyhledává hnízda divokých včel, proto se mu místy říká medový medvídek. Má velmi hlasité a daleko slyšitelně zvukové projevy, jimiž označuje své území, láká samičku nebo odrazuje nepřátele.

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje mezi 39-76 centimetry, hmotnost kolísá mezi 1,4-4,7 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá kynkažu východní Mexiko až severní polovinu Ameriky; konkrétně obývá tropické oblasti poblíž mokřin.

Kynkažu nemá žádné pevně dané období rozmnožování, samice přicházejí do říje každé tři měsíce. Nejčastěji se ale páří v dubnu a v květnu. Březost trvá 98-120 dní, po té samice v doupěti vrhne nejčastěji jedno, zřídka i dvě mláďata. Mládě rychle roste, během prvních 6 měsíců dvanáctkrát znásobí svou porodní hmotnost. Po dvou týdnech otevírají oči, v sedmi týdnech již mají chápavé ocasy. Jsou odstavena ve třech až pěti měsících. Samci pohlavně dospívají v 18 měsících, samice až ve 30 měsících věku.

V zajetí se dožívají průměrně 24 let. V přírodě mají mnoho nepřátel, jsou potravou dravých ptáků i jiných dravců, jako jsou jaguáři. Někdy jsou loveni lidmi, pro maso a také kvůli kožešině. Největším nebezpečím je ale odlesňování.
 

KynkažuNázvy ve světě

Anglicky: Kinkajou, Německy: Wickelbär, Rumunsky: Kinkajuu, Slovensky: Medvedík kynkažu

Foto: http://animalworld.com.ua

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.