Kynkažu je krásný zlatohnědý nebo plavý až tmavě šedohnědý medvídek, je velmi čilý obratně šplhá za pomoci ovíjivého ocasu a dlouhých drápů na nohou s tlustými polštářky. Kynkažu vede noční život, hlavně v korunách stromů, kde hledá potravu, a hnízdo má ve stromových dutinách nebo v houští. Vyhledává hnízda divokých včel, proto se mu místy říká medový medvídek. Má velmi hlasité a daleko slyšitelně zvukové projevy, jimiž označuje své území, láká samičku nebo odrazuje nepřátele.
Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje mezi 39-76 centimetry, hmotnost kolísá mezi 1,4-4,7 kilogramy.
Ve volné přírodě obývá kynkažu východní Mexiko až severní polovinu Ameriky; konkrétně obývá tropické oblasti poblíž mokřin.
Kynkažu nemá žádné pevně dané období rozmnožování, samice přicházejí do říje každé tři měsíce. Nejčastěji se ale páří v dubnu a v květnu. Březost trvá 98-120 dní, po té samice v doupěti vrhne nejčastěji jedno, zřídka i dvě mláďata. Mládě rychle roste, během prvních 6 měsíců dvanáctkrát znásobí svou porodní hmotnost. Po dvou týdnech otevírají oči, v sedmi týdnech již mají chápavé ocasy. Jsou odstavena ve třech až pěti měsících. Samci pohlavně dospívají v 18 měsících, samice až ve 30 měsících věku.
V zajetí se dožívají průměrně 24 let. V přírodě mají mnoho nepřátel, jsou potravou dravých ptáků i jiných dravců, jako jsou jaguáři. Někdy jsou loveni lidmi, pro maso a také kvůli kožešině. Největším nebezpečím je ale odlesňování.
Komentáře ke zvířeti