Dhoul

Cuon alpinus

Výskyt: Asie
Délka: 90 cm
Hmotnost: 15-21 kg
Březost: 60-63 dnů
Počet mláďat: 4-6 ks
Potrava: Jeleni, antilopy
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4438 zobrazení     0 komentářů

Dříve se dhoul jmenoval vlk rudý. Je to velká šelma s plavou nebo tmavočervenou srstí a tmavším huňatým ocasem. Je teritoriální, žije ve velkých rodinách až o pětadvaceti jedincích, kteří vyhrabávají pro svá štěňata nory a krmí je vyvrženou potravou, dokud nemohou doupě opustit. Dhoul loví ve smečkách.

Délka těla se u dospělého jedince pohybuje kolem 90 centimetrů, ocasu 40-45 centimetrů, hmotnost kolísá od 15 až do 21 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je jižní a východní Asie až po Altaj. Biotop dhoulů je poměrně různorodý. Osciluje od tropických deštných lesů, přes střídavě vlhké lesy, sušší tropické lesy, savany, stepi, polopouště, horské oblasti až po opadavé lesy mírného pásu. Nežije v pouštních oblastech. Přes schopnost žít v různých podmínkách preferují tyto šelmy spíše řidčeji zalesněný terén před čistě travnatým.

U indických dhoulů spadá páření do období mezi říjnem a lednem. Na rozdíl od vlčích smeček, může u dhoulích klanů zabřeznout více než jedna samice. Březost trvá 60-63 dnů a vrh čítá obvykle 4-6 mláďat. Štěňata rostou rychleji než vlčata a sají mléko nejméně 58 dní. Během té doby klan krmí samici v doupěti či v jeho blízkosti. I po odstavení štěňat zůstává alespoň jeden dospělý člen klanu u doupěte, když jsou ostatní na lovu. Ve věku 6 měsíců se mláďata přidávají k loveckým výpravám dospělých, přičemž asi od 8 měsíců věku se podílejí na zabíjení větší kořisti.

Druh silně pronásledovaný a ohrožený.
 

DhoulNázvy ve světě

Anglicky: Asiatic Red Dog, Německy: Asiatische Wildhund

Foto: http://zooinstitutes.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.