Binturong

Arctictis binturong

Výskyt: Asie
Délka: 61-96 cm
Hmotnost: 9-19 kg
Březost: 90-92 dnů
Počet mláďat: 2-3 ks
Potrava: Ovoce, výhonky, ptáci, hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3049 zobrazení     0 komentářů

Váhavě se binturong pohybuje po větvích a hledá ovoce, výhonky, drobné živočichy, ptáky i hmyz. Zavalitý, statný binturong je jedinou cibetkou, která má ovíjivý ocas, z šelem mu konkuruje jenom medvídek kynkažu. Výrazným znakem jsou uši s dlouhými štětičkami a huňatá černá srst, někdy s prostříbřenými špičkami, a po obou stranách tlamy silné bílé vousy. Drápy jsou napolo zatažitelné, ale krátké a zakřivené. Při pohybu v korunách stromů dobře slouží binturongu lysé široké tlapky. Je to hlavně noční zvíře, území si značkuje výrazným pachem.

Binturong dosahuje délky těla 61-96 centimetrů, ocasu 40-89 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 9-19 kilogramů.

Ve volné přírodě obývá binturong Nepál, Bhútán a severovýchodní Indii, Malajsii, Sundy a Palawan; obývá husté tropické lesy, stálezelené nebo opadavé porosty.

Obvykle žije samotářsky, i když byl pozorován i ve skupinách, obvykle se jednalo o samici s mláďaty. Někdy se samicí zůstává samec i po narození mláďat a ta ho nijak neodhání. Obě pohlaví mají výrazné pachové žlázy, které využívají k signalizování své přítomnosti jiným binturongům.

Páří se celoročně, většinou však v období od února do dubna a pak od července do listopadu. Březost trvá 90-92 dní, pak samice v dutině stromu porodí 2-3 mláďata.
 

BinturongNázvy ve světě

Anglicky: Binturong, Německy: Binturong, Polsky: Binturong, Rumunsky: Bintunrong, Slovensky: Binturong stromový

Foto: http://www.safeproject.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.