Kapustňák širokonosý

Trichechus manatus

Výskyt: Jihovýchod USA
Délka těla: 2,5-4,5 m
Hmotnost: 200-600 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Býložravec - vodní rostliny
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8931 zobrazení     1 komentář

Pravděpodobně nejlépe známou sirénou je kapustňák širokonosý. Kapustňák jihoamerický (Trichechus inunguis) je vzácný a žije v řekách a jezerech Amazonské pánve, a kapustňák senegalský (Trichechus senegalensis) v jezeře Čad a v přilehlých řekách a jezerech se sladkou nebo brakickou vodou. Naproti tomu kapustňák širokonosý žije v karibské oblasti a je velmi oblíben u potápěčů. Má maličká očka a boltce mu vůbec chybějí. Skupinky až dvaceti kapustňáků se v zimě uchylují do teplých vod, kde je dostatek potravy, a spojují se ve stohlavá stáda. Tyto skupiny se stále mění, jednotlivá zvířata se přidávají a zase opouštějí stádo a putují ze sladké do slané vody a naopak. Dorozumívají se dotyky, třením, pošťuchováním či mazlením. Vydávají také vysoké skřeky a hvizdy pod vodou, zejména jako varování pro ostatní nebo při styku matky s mládětem. Zvukové a dotykové signály se uplatňují i při námluvách, kdy několik samců soutěží o jednu samici.

O mládě pečuje jenom matka, které mohou pomáhat starší potomci nebo spřízněné samice. Kapustňák širokonosý dosahuje délky těla 2,5-4,5 metru, hmotnost je 200-600 kilogramů.

Kapustňák širokonosý obývá ve volné přírodě jihovýchod USA až severovýchod Jižní Ameriky, konkrétně mělké tropické vody u pobřeží, ústí řek a sladkovodní prameny.

Ačkoli jsou kapustňáci chráněni zákonem, stále je ohrožuje nezákonný lov, ničení prostředí, znečištění vody a lodní provoz - při srážkách s plavidly, přesto dochází k zabití nebo těžkému poranění zvířat.

Kapustňák širokonosýNázvy ve světě

Anglicky: West Indian Manatee, Francouzsky: Lamantin des Caraïbes, Holandsky: Caribische lamantijn, Německy: Karibische Seekuh, Polsky: Manat karaibski, Rumunsky: Lamantin

Foto: http://www.wildlifeofct.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

28.03.2016, 14:18
nejhezký zvíře na světě