Podoustev nosák se vyskytuje především v řekách, vlévajících se do Severního a Baltského moře. Dorůstá délky jen 20 až 30 centimetrů a hmotnosti vzácně přes 2 kilogramů, v průměru však jen kolem 1 kilogramů. Podoustev nosák se zdržuje převážně při dně.
V České republice se vyskytuje podoustev nosák v řekách parmového a cejnového pásma, někdy i v údolních nádržích. Z kdysi hojného druhu se stala druhem, který sice místy zůstává relativně hojný, ale na většině našich vod se vyskytuje spíše ojediněle. Dá se ulovit na většině velkých proudících řek a hojná je např. na Berounce. Z dalších míst výskytu je možné jmenovat např. Vltavu, Otavu pod Pískem, Ohři a některé moravské řeky.
Tření obvykle probíhá v mělkých proudech se štěrkovým nebo kamenitým dnem. Na jeho počátku ryby očistí dno od jemných usazenin. Jikry unáší proud, a protože jsou lepivé, zachycují se na kamenech a mezi nimi. Výtěr je dávkový, často až ve třech dávkách následujících s odstupem 2 – 3 týdny, přičemž více než polovina jiker je vytřena v první dávce. S věkem samic klesá počet dávek, staré exempláře se mohou vytírat už pouze v jediné dávce a ryby nad 10 let věku se výtěru často neúčastní. Samci dospívají pohlavně ve 2. – 3. roce života, samice ve 3. – 4. roce, podle některých autorů i později.
Podoustev nosák se živí drobnými živočichy, které sbírá při dně. Její maso není nijak chutné.
Komentáře ke zvířeti