Alter-Real

Alterský kůň

Původ: Portugalsko
Výška v kohoutku: 152 - 163 cm
Barva: tmavý hnědák
Využití: Drezůra
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3591 zobrazení     1 komentář

Historie

Plemeno má název podle portugalského hřebčína Alter, kam královská rodina Braganza dovezla stádo španělských klisen. Původně měl hřebčín za úkol zásobovat dvůr kvalitními koňmi, postupně však v něm vznikla specifická linie andaluských koní nazvaná Alter-Real. Tito koně byli velmi oblíbení. Během napoleonských válek se však křížili s arabskými a anglickými plnokrevníky, Normany a hannoverskými koňmi, takže Alter-Real téměř zanikl. Později byly snahy o obnovení plemene pomocí arabského plnokrevníka, ale obnovit plemeno se podařilo až andaluským koním.

Povaha

Alter-Real jsou inteligentní koně s vlohami pro vysokou drezúru. Učí se velmi rychle. Povahu mají přátelskou, mírnou, ale jsou také temperamentní a živí.

Stavba těla

Hlava má výraznou čelist, profil je rovný nebo mírně štičí. Krk je kratší, svalnatý, obloukovitě klenutý. Tělesná stavba je kompaktní, hřbet krátký. Záď je svalnatá a ocas vysoko nasazený. Končetiny jsou pevné, spěnky jsou specificky utvářené. Srst je obvykle tmavě hnědá, mohou však být i bělouši, ryzáci a vraníci. Průměrná výška je 152 - 163 cm.

Využití

Toto plemeno má vynikající předpoklady k uplatnění ve vysoké drezúrní škole, což je jejich hlavní využití i dnes.

Zdraví a nemoci koní

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: www.kimballstock.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.06.2019, 22:31
por favor me envie seu número whatsapp o número que o seu w ligado